Analizë

Qarkullojnë miliarda euro, impakti i jashtëzakonshëm i futbollit në Spanjë

Shoqëria e konsulencës PricewaterhouseCoopers (PwC), në bashkëpunim me Ligën spanjolle, ka realizuar një studim mbi ndikimin socio-ekonomik të La Liga-s në Spanjë.

Në botën e futbollit numërohen 185.000 të punësuar, 4.1 miliardë euro taksa që i paguhen shtetit, kurse pesha në PBB spanjolle është 1.37%.

Studimi u realizua duke u mbështetur në të dhënat e sezonit 2016/2017. Presidenti i La Liga-s, Javier Tebas, dëshiroi të theksonte se rezultatet “konfirmojnë rëndësinë e madhe sociale dhe ekonomike të futbollit profesionist në vendin tonë. Për këtë, është e rëndësishme marrja e vendimeve të përgjegjshme dhe të mirëmenduara mbi gjithçka që ndikon në këtë sektor kyç për shoqërinë tonë”.

Të ardhurat totale që gjenerohen nga industria e futbollit profesionist në Spanjë në sezonin 2016/17 kapërcejnë shifrën 15.688 miliardë euro, duke përfaqësuar 1.37% në PBB e vendit. Nëse flasim për punësimin, kontributi i Ligës spanjolle është 185.000 vende pune për sezonin 2016/17. Ky numër të punësuarish përfaqëson një vëllim të rëndësishëm nëse e krahasojmë me sektorë dhe aktivitete të tjera të ekonomisë spanjolle.

Impakti pozitiv ekonomik i Ligës spanjolle vihet re edhe në aktivitete të tjera si restorante, struktura hoteliere, bare dhe në turizmin kombëtar, me rreth 4 miliardë euro. Nga kjo shifër bie në sy kontributi nga strukturat hoteliere, transporti dhe qëndrimi që lidhet me aktivitetet sportive në stadium, i cili arriti 2,398 miliardë euro në sezonin 2016/17.

Përveç impaktit që gjenerohet nga tifozët në stadium, transmetimi i ndeshjeve të La Ligës ka ndihmuar baret spanjolle të regjistrojnë 1.226 miliardë euro të ardhura dhe 19.415 vende pune.

 

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency