Peshëngritje

Qerimaj para kampionatit Europian: Ta çojmë flamurin aty ku duhet, emocione se zhvillohet në Tiranë

Kampionati Europian i Peshëngritjes do të mbahet duke nisur nga data 27 maj në Tiranë, në një prej eventeve që ka pritshmëri maksimale, pasi bëhet fjalë për edicionin e 100-të. Për Supersport, peshëngritësi kuqezi Erkand Qerimaj tregon se puna ka nisur prej kohësh, për të regjistruar rezultate sa më të mira, e për të ngritur lart flamurin kuqezi, aq me tepër që do të garojnë në prani të tifozëve shqiptar.

“Përgatitjet vazhdojnë cdo ditë. Është një garë e fortë, pasi janë të gjtihë konkurrentët më të mirë nga Evropa. Synimi ynë është që të arrijmë zonën e medaljeve. Është një garë dhe nuk mund të japim deklarata më parë. Ne do të punojmë fort që të arrijmë një rezultat për veten, për familjen dhe për shqiptarët anë e mbanë që na ndjekin”.

Për Qerimajn është diçka emocionuese që ky eveniment kaq i rëndësishëm do të zhvillohet në kryeqytetin e Shqipërsë. Sportisti kuqezi tregon se një ngjarje e tillë ndikon dhe në imazhin e vendit, çka sjell shumë benefite të tjera.

“Është aktiviteti më i madh evropian dhe normalisht është emocionuese që zhvillohet në Tiranë. Është diçka shumë e bukur, pasi do të ketë shumë sportistë nga Evropa. Është një mundësi e mirë dhe për të gjithë turistët, pasi ndikon në imazhin e vendit tonë”.

Krahas emocioneve që sjell garimi në shtëpi, Qerimaj tregon se është më i motivuar se kurrë për t’i sjellë një tjetër medalje Shqipërisë e për të vijuar paraqitjet e mira në arenën ndërkombëtare.

Është emocionuese por për një sportist si mua që kam marrë pjesë në shumë evenimente dhe i kam prekur të gjitha aktivitet është një garë e veçantë dhe shpresojmë që të organizohet objektivi dhe të çojmë flamurin aty ku duhet. Ajo do të jetë gjëja më e bukur”.

Qerimaj do të garojë në peshën deri në 73 kilogram, ku do të ketë përballë dhe Briken Caljan.

 

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency