Connect with us

Hi, what are you looking for?

La Liga

Racizimi temë e “nxehtë” në Spanjë, lojtari i Barçës: Fëmijët nuk pranonin të luanin me mua!

Racizimi është shndërruar në një nga temat më të “nxehta” këto kohë në Spanjë teksa gjithçka nisi në ndeshjen mes Valencias dhe Real Madrid. Në qendër të abuzimit u vendos Vincius Junior teksa i gjithë stadiumi Mestalla nisi në kor ngacmimet për shkak të ngjyrës në lëkurën e brazilianit.

Masat drastike si pezullimi i ndeshjes munguan dhe kjo thjesht sa nxehu më shumë sulmuesin që u ndëshkua në fund edhe me karton të kuq pasi nuk i përmbajti nervat. Gjithsesi, Vinicius nuk është i vetmi që ka hasur racizëm në Spanjë. Së fundmi, lojtari i Barcelonës Alejandro Balde thekson se edhe ai është paragjykuar për shkak të ngjyrës edhe pse sqaron se atij komentet më së shumti i kanë ardhur në rrugë dhe jo në stadium.

“Mendoj se në momentin që ka thirrje raciste loja duhet të ndalet menjëherë dhe të mos rifillojë sërish. Kështu vendoset një standart që gjeste të tilla të mos përsëriten, duhet marrë një masë drastike pasi përndryshe është e pamundur.

Lexo edhe:

Në botën e futbollit ende nuk kam hasur në probleme me racizimin, por në rrugë po. Si unë ashtu edhe familja ime. E mbaj mend kur isha i vogël dhe doja të luaja në park, fëmijët e tjerë nuk më pranonin.

Thonin se e kishin porosi nga prindërit e tyre që të mos luanin me ata me ngjyrë. Prindërit e mi e kishin të vështirë të gjenin punë, vëllain tim e ndalonin në rrugë dhe pa asnjë arsye i kërkonin mjete identifikimi. Ata të pyesin se çfarë po bën në rrugë dhe të ngacmojnë vetëm prej ngjyrës së lëkurës”, u shpreh Balde.

Lajme të tjera

La Liga

Eric Garcia u detyrua të largohej nga Barcelona këtë merkato teksa u transferua te Girona me anë të formulës së huazimit. Pasi debutoi me...

Legjionarët

30 mijë tifozë polakë në stadiumin ‘Wojska Polskiego’ të Varshavës, thërrasin në kor emrin e Ernest Muçit, i cili bëri një 70-minutësh për kornizë...

Kombëtare

Kushtojnë shtrenjtë flakadanët e hedhur në fushë në fillim të ndeshjes me Poloninë nga tifozët kuqezi, duke shkaktuar ndërprerjen e ndeshjes për disa minuta....

Conference League

Ernest Muçi bëhet padyshim protagonisti i mbrëmjes në Conference League, pasi ia doli të shënojë dy herë në ndeshjen e parë në grup mes...