Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Racizmi në stadiume? Në Brazil gjejnë zgjidhjen për të heshtur tifozët e pabindur

Racizmi vijon të mbetet një temë e nxehtë në futboll teksa janë të shumta rastet kur në stadium ushtojnë thirrje të cilat ndikojnë më pas në gjendjen psikologjike të një lojtari. Në sezonet e fundit të tilla raste janë përsëritur shpesh në kampionatet më prestigjioze të Europës si Serie A, La Liga apo edhe Premier League.

UEFA është munduar të marrë masa dhe të parandalojë të tilla akte me dënime personale, por edhe kolektive duke mbyllur pjesë të veçanta të impianteve, por që në fund sërish nuk kanë rezultuar edhe aq efikase.

Megjithatë, në Brazil kanë një tjetër propozim që në dukje mund të funksionojë. Kështu, në rast se tifozët nisin me koret raciste atëherë skuadra e tyre do të penalizohet me pikë të cilat do t’i zbriten nga tabela e klasifikimit.

Në këtë formë, tifozeria mund të jetë më e përmbajtur pasi në fund ata që e pësojnë janë idhujt e tyre në fushë. Në Brazil do ta eksperimentojnë këtë rregull të ri, ndërsa mbetet për t’u parë nëse edhe në Europë do të mendojnë për një risi të tillë.

 

Lajme të tjera

Champions League

Manchester City dështoi te penalltitë përballë Realit të Madridit, duke i thënë lamtumirë Champions League. Rrugëtimi i kampionëve në fuqi u mbyll në çerekfinale,...

Eredivisie

Lajm i keq për tifozët e Vitesses, skuadër e Eredivisies. Përmes një njoftimi zyrtar për shtyp, KNVB (d.m.th. Federata Holandeze e Futbollit) njoftoi se...

Featured

Aksionet e familjes Halili te Tirana dalin në shitje. Zyra e Përmbarimit privat Albase ka shpallur daljen në ankand të 66% të aksioneve të...

Serie A

Mesfushori i Interit, Hakan Calhanoglu ka dhënë një intervistë për faqen humoristike sportive “Gli Autogol”, ku ka rrëfyer dhe aspekte të tjera të shokëve...