Connect with us

Hi, what are you looking for?

Tenis

Rafael Nadal tërhiqet nga Wimbledon përpara gjysmëfinales me Nick Kyrgios

LONDON, ENGLAND - JULY 04: Rafael Nadal of Spain celebrates a point against Botic van de Zandschulp of Netherlands during their Men's Singles Fourth Round match on day eight of The Championships Wimbledon 2022 at All England Lawn Tennis and Croquet Club on July 04, 2022 in London, England. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

22 herë kampioni i Grand Slam, Rafael Nadal mbyll aventurën e tij në Wimbledon për shkak të problemeve fizike.

Spanjolli ndalet në gjysmëfinalet e turneut të Britanisë së Madhe për shkak të një dëmtimi në muskujt e barkut, ku shkëputja e muskulit arrin në 7 mm.

36-vjeçari gjatë konferencës për shtyp deklaroi se është menduar gjatë para se të merrte një vendim të tillë, por theksoi se nuk mund të vazhdonte në këtë mënyrë. Ai theksoi se problemet në muskujt e barkut sa vinin dhe shtoheshin ndërsa gjendja nuk kishte përmirësim pasi mjekët konfirmuan shkëputjen e muskulit prej 7 mm.

Nadal pohoi se duke parë situatën e ndërlikuar vendosi të merrte vendimin e vështirë për t’u tërhequr nga Wimbledon.

Ai deklaroi se me gjendjen e tij shëndetësore nuk mund të luante më dhe as ta fitonte turneun.

Në këtë mënyrë, Kyrgios kalon automatikisht në finale, të dielën dhe do të presë fituesin e çiftit Novak Djokovic – Cameron Norrie.

Lajme të tjera

Bundesliga

Thomas Tuchel mori drejtimin e Bayern Munich të premten, pas shkarkimit të trajnerit Julian Nagelsmann. Më pak se 24 orë nga zyrtarizimi i tij...

Kombëtare

Mjaft i dëshpëruar u shfaq trajneri Sylvinho në intervistën për SuperSport, pas humbjes minimale në Poloni. Trajneri brazilian nuk i kurseu komplimentet për atë...

Premier League

Tottenham shkarkon Conten. Lajmi ishte në ajër prej ditësh por mbrëmjen e të dielës ka ardhur edhe zyrtarizimi i prishjes së bashkëpunimit mes palëve....

Euro 2024

Shqipëria e nis me humbje edicionin e ri të kualifikueseve të Euro 2024, duke u mundur minimalisht 1-0 në Varshavë. Një gol i shënuan...