Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kategoria Superiore

Redon Xhixha në vitin perfekt, fiton “Topin e Artë” të kampionatit shqiptar

Redon Xhixha
Redon Xhixha

Redon Xhixha është fituesi i “Topit të Artë” për kampionatin shqiptar. Sulmuesi i cili mbylli vitin 2022 me Tiranën është votuar si më i miri i vitit që lamë pas nga trajnerët dhe kapitenët e skuadrave të Abissnet Superiores.

Redon Xhixha

Redon Xhixha

24-vjeçari ishte një nga lojtarët më të rëndësishëm që formacionit të Tiranës, duke kontribuar maksimalisht me golat e tij në fitimin e titullit kampion.

Në vitin 2022, Xhixha shënoi 23 gola në kampionat, kupë dhe ndeshjet ndërkombëtare, po aq sa dhe Xhuljano Skuka, i cili u rendit i dyti nga votat e marra, ndërkohë në vendin e tretë u rendit Mentor Mazrekaj i Laçit.

Lexo edhe

Xhixha e mbyll vitin 2022 në mënyrë të jashtëzakonshme pasi vetëm pak ditë më parë u transferua tek ekipi i Qarabag. Nga Azerbajxhani, në pamundësi për të qenë në Tiranë, 24-vjeçari është shprehur shumë i lumtur për këtë çmim prestigjoz.

“Është një emocion jashtëzakonisht i madh për mua që jam vlerësuar me këtë çmim. Ndihem keq që nuk jam sonte në sallë me ju që ta tërheq vetë këtë çmim, por para pak ditësh finalizova transferimin tim te Qarabag dhe e kam të pamundur të jem aty. Dua të falënderoj familjen time dhe ekipin e Tiranës ku dola kampion. Dua të them që futbolli shqiptar është një vitrinë e mirë për të bërë një hap të rëndësishëm në karrierë në ekipet e njohura europiane. Mbrëmje të bukur të gjithëve dhe ia kalofshi sa më mirë”, deklaroi Xhixha.

Sulmuesi kurbinas u ftua dhe nga kombëtarja shqiptare në dy ndeshjet miqësore me Arabinë Saudite dhe Katarin, ku bëri mirë, pavarësisht se nuk arriti dot që të shënonte.

Lajme të tjera

Lajme

Myrto Uzuni udhëhoqi Granadan drejt ngjitjes në La Liga. Në ndeshjen e fundit të LaLiga2, përballë Leganes (2-0), “bomberi” beratas e zhbllokoi rezultatin në...

Bundesliga

Pasi humbën titullin në mënyrë dramatike në shtëpi, lojtarët e Dortmundit të drejtuar nga trajneri Edin Terzic shkuan për t’u përshëndetur me tifozët, të...

Futboll

Kastriotët janë fitues të finales së Sunday League Albania, pasi mundën minimalisht 1-0 Prestige. Skuadra e drejtuar nga trajneri Gentian Verli triumfoi falë një...

Itali

Nasser Al-Khelaifi është i interesuar për një klub italian. Pronari i PSG-së, po mendon të blejë Sampdorian sipas raportimeve të L’Equipe. Skuadra zhvilloi një...