Kupa e Shqiperise

Reginaldo i përgjigjet Gurit, Laçi bën mrekullinë dhe siguron finalen

Laçi bën mrekullinë në “Zeqir Ymeri”, në ndeshjen e kthimit të gjysmëfinaleve të Kupës së Shqipërisë, barazon 1-1 me Kukësin dhe pret biletën për në finale. Reginaldo, i kthyer në çështje në ditët e fundit, realizoi një gol me shumë peshë, duke zhvlerësuar finalizimin e Sindrit Gurit në pjesën e parë.

Të dyja skuadrat zbritën në fushë me rreshtimin 4-2-3-1. Hoxha dhe Imami në mbrojtjen e Kukësit në vend të Shametit dhe Rrumbullakut, i padiskutueshëm njeriu i momentit, Guri, në majën e sulmit. Një tjetër sfidë mes numrash 9 për shkodranin me Reginaldon, që udhëheq sulmin e Laçit, ndërsa Selmani kthehej në portë. Kapiteni i Laçit reagoi mirë pas goditjes standarde të Shkodrës, duke i paraprirë edhe Musollit, por gaboi në minutën e 19-të, duke i ndërhyrë në mënyrë të gabuar Gurit, që u shërbye saktësisht nga Cale. Nuk ka dyshime kryesori, 11-metërsh në favor të Kukësit dhe karton i verdhë për Selmanin, madje verilindorët kërkonin të kuqen, si i fundit. Goditjen e penalltisë e merr përsipër vetë Guri, që nuk gabon, duke shënuar golin e 22-të në total në kampionat dhe Kupë.

Avantazhi i pjesës së parë nuk i mjaftoi Kukësit t’u kualifikuar, pasi Laçi arriti të barazonte me Reginaldon në minutën e 78-të, pas krosimit të Lushkjes. Ky gol i shënuar në fushën kundërshtare mori vlerë të dyfishtë, pasi takimi i parë kishte përfunduar 0-0.

Minutat e fundit ofruan përplasje të forta në fushë, me kurbinasit që treguan grintë dhe iu afruan madje edhe golit të dytë me Kallakun, që u ndal nga portieri. Në përfundim të takimit pati tension në fushë, aq sa u desh ndërhyrja e forcave të rendit për të shoqëruar futbollistët e Laçit nga fusha.

 

To Top