Kombëtare

Reja feston fitoren kuqezi, Shqipëria “ringjall” shpresat për kualifikim

Shqipëria rigjen qetësinë, pasi arrin të mposhtë 2-0 Moldavinë modeste, ndërsa trajneri Edi Reja i gëzohet suksesit të parë me Kombëtaren shqiptare. Në një “Elbasan Arena” të zbrazur në shumicën e tribunave, kuqezinjtë morën një tjetër 3-pikësh në eliminatoret e Euro 2020-ës, duke mbajtur gjallë shpresat për një kualifikim të mundshëm.

Sfida nisi me kuqezinjtë që morën menjëherë kontrollin e lojës, duke tentuar të sulmojnë në mënyrë të vazhdueshme, por pasimi i fundit ishte në shumicën e rasteve i gabuar, duke bërë që kërcënimet reale të mungonin.

Shkëndijën e parë të rrezikshme e dha Armando Sadiku, i cili mori një pasim në hyrje të zonës dhe gjuajti nga një pozicion mjaft i vështirë, por goditja e tij u grushtua nga portieri moldav, ndërsa në një moment më vonë, kuqezinjtë pretenduan edhe për një 11-metërsh, por nuk ndante të njëjtin mendim arbitri finlandez.

Edhe pjesa e dytë nisi në të njëjtën mënyrë, me kuqezinjtë që xhironin topin, por vuanin të ndërtonin aksione të rrezikshme, ndërsa në minutën e 58’ trajnerit Reja iu sos durimi dhe bëri ndërhyrjet e para, duke larguar Lenjanin e Sadikun, për t’u bërë vend Cikalleshit e Roshit.

Pikërisht këta të dy ishin protagonistë të golit të parë të kuqezinjve, që erdhi vetëm 6 minuta më vonë, me fierakun që u shërbye në thellësi dhe pasi depërtoi pranë kuadratit të portës moldave, shërbeu për Cikalleshin, i cili shtyu topin në rrjetë me portën e boshatisur.

Goli çliroi kuqezinjtë, që ndërtuan edhe disa aksione të tjera të shpejta, ndërsa moldavët vetëm në 10 minutat e fundit u kujtuan të hedhin sytë nga kuadrati i Berishës, por pa vënë në vështirësi gardianin nga Prishtina.

Në minutën e dytë shtesë, një kundërsulm i shpejtë i tanëve, me protagonistë Uzunin dhe Roshin, u konkretizua me një pasim për Ramadanin mbi vijën e 16 metrave, ndërsa mesfushori kaloi një kundërshtar dhe me një gjuajtje të bukur, çoi topin në rrjetë për herë të dytë.

Vërshëllima finale e arbitrit finlandez la në fuqi rezultatin 2-0, që rikthe buzëqeshjen dhe entuziazmin te kuqezinjtë, të cilët tashmë shkojnë në kuotën e 6 pikëve, në vendin e katërt të renditjes.

Po në grupin e Shqipërisë, Franca fitoi pa probleme 0-4 në transfertën ndaj modestëve të Andorrës, ndërsa Islanda mposhti 2-1 Turqinë, duke bërë interesante zhvillimet e grupit, me të tre këto skuadra që kanë nga 9 pikë në krye.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency