Connect with us

Hi, what are you looking for?

Legjionarët

Reja për Kristjan Asllanin: Është lojtari që po kërkoja, një “playmaker”

Kristjan Asllani vjen për herë të parë në Kombëtaren e Shqipërisë, është një futbollist për të cilin po flitet shumë në Itali, pasi oi luan titullar tel Empoli. Madje ka zëra të merkatos së e çojnë te Milani. Trajneri Edi Reja, në analizën që i bën 20-vjeçarit, thekson se ka një marzh të lartë përmirësimi dhe se është shumë i aftë taktikisht.

E kisha ndjekur vitin e kaluar, kur Empoli vendosi të largonte Riccin për t’i krijuar vend këtij djali, që kishte treguar se kishte veti të shkëlqyera. Një lojtar me shumë personalitet, por është e qartë që mund të përmirësohet, ende pasi është një djalë që mund të ketë të ardhme të mirë. Ka një lexim perfekt taktik, është lojtar që lëviz, jo shumë i shpejtë, por i shkathët mendërisht, inteligjent dhe di të pozicionohet më para, e shikon menjëherë lojën, është lojtari që po kërkoja, një “playmaker”. Mund të luajë dhe në krah dhe në fazën sulmuese, e shikon  taktikisht. Ka marzh të lartë përmirësimi. Tani është i ri dhe i falet ndonjë mangësi që mund të ketë, por me fitimin e përvojës, nëse shton diçka në aspektin e agresivitetit dhe në shpejtësi, është lojtar interesant, që mund të shkojë në klubet e mëdha që po shfaqin Interes.”

 

 

 

 

 

Lajme të tjera

Futboll

Skuadra e Mechelen, e drejtuar nga Besnik Hasi, rikthehet tek fitorja në kampionat belg në play off-in e grupit të Conference League. Pas humbjes...

Futboll

Fernando Santos nuk është më trajner i Beshiktashit, ka bërë të ditur klubi nga Stambolli këtë të shtunë. Vendimi u mor pas barazimit (1-1)...

La Liga

Që kur Xavi Hernandez njoftoi se do të largohej nga Barcelona në fund të sezonit, gjërat kanë filluar të shkojnë më mirë te “Blaugrana”....

Kosovë

Gafë e pafalshme e Arijanet Muric në Premier League. Portieri titullar i Kosovës, pjesë e Burnleyt në kampionatin më të bukur në botë, i...