Futboll

Rekord Guinness, 74-vjeçari egjiptian futbollisti profesionist më i vjetër në botë

Rekordet Botërore Guinness e kanë njohur gjyshin egjiptian, Ezzeldin Bahader, si futbollistin më të vjetër profesionist në botë. 74-vjeçari nisi përpjekjet e tij për të thyer rekordin në fillim të këtij viti, por u shtynë për shkak të pandemisë së Koronavirusit, që solli ndaljen e të futbollit në Egjipt dhe jo vetëm.

I aktivizuar tek ekipi lokal i kategorisë së tretë kundër El Ayat Sports më 6 tetor, veterani plotësoi kriteret e kërkuara nga Rekordet Botërore Guinness në mënyrë që të konsiderohej zyrtarisht si lojtari më i vjetër në botë.

Ai shënoi edhe një penallti, pas një ekzekutimi mjeshtëror, në disfatën e së shtunës 3-2, megjithatë iu gëzua thyerjes së rekordit mes entuziazmit të nipërve dhe mbesave.

“Ëndërroj të jem në gjendje të thyej rekordin tim edhe një herë, vetëm për ta bërë garën pak më të vështirë,” – u tha Bahader gazetarëve, pasi theu rekordin e izraelitit 73-vjeçar Isaak Hayik.

Bahader, i cili mbush 75 vjeç në 5 nëntor, mund ta përmirësojë rekordin e tij, megjithëse për këtë do t’i duhet të gjejë një punëdhënës të ri, pasi i ka mbaruar kontrata më 6 tetor, pas ndeshjes.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency