Connect with us

Hi, what are you looking for?

Formula 1

Rekord në Gjermani, 232 mijë tifozë shijojnë MotoGP! Quartararo fiton dhe rrit distancën me rivalët

Ka përfunduar gara e dhjetë sezonale në MotoGP, që u ndoq nga mbi 232 mijë tifozë nga e premtja deri sot (232.202). Pasi doli i pari në Barcelona, Fabio Quartararo triumfoi edhe në pistën e Sachsenring (Gjermani).

Në “pole position” u nis italiani Francesco Bagnaia, por 25-vjeçari i Ducatit doli nga pista 27 xhiro nga fundi. Quartararo përfitoi dhe fitoi garën e tretë sezonale.

23-vjeçari i Yamaha u ndoq nga një tjetër francez: Johann Zarco (Ducati), teksa podi u kompletua nga australiani Jack Miller (Ducati).

Renditja e përgjithshme kryesohet nga Quartararo me 172 pikë. Në vend të dytë renditet spanjolli Aleix Espargaro (Asprillia) me 138 pikë, i cili u rendit i katërti në garën e sotme.

Vendin e tretë e mban Zarco me 111 pikë. Më pas italiani Enea Bastianini (Ducati) me 100 pikë dhe afrikano jugori Brad Binder (KTM) me 88 pikë.

Lajme të tjera

Euro 2024

Skuadra kombëtare zhvilloi sot stërvitjen e parë në “Shtëpinë e Futbollit” dhe të parën nën drejtimin e brazilianit Sylvinho. Kuqezinjtë kanë filluar përgatitjet për...

Kombëtare

Kombëtarja Shqiptare vijon punën për t’u përgatitur për ndeshjen e parë eliminatore të Europianit Gjermani 2024, e planifikuar për t’u luajtur mbrëmjen e të...

Gossip

Ish-sulmuesi i Interit bën “supergol”. Andrea Pinamonti, i cili aktualisht është pjesë e Sassuolos, po shijon një romancë me modelen bjelloruse Dasha Lapushka. Futbollisti...

Merkato

Galatasaray piketon sulmuesin shqiptar. Me 10 gola dhe 4 asiste deri në këtë pikë të sezonit në Superligën Turke, Valon Et’hemi ka tërhequr vëmendjen...