Champions League

Rekordi i Zlatan Ibrahimovic, i vetmi me 7 skuadra të ndryshme në Champions

“Talismani” Zlatan Ibrahimovic, i lindur për të thyer rekorde. Pasi u kthye në fushë në Premier League ndaj Newcastle, pas shtatë muajsh nga dëmtimi që pësoi në fund të sezonit të kaluar, duke hedhur poshtë çdo parashikim, 36-vjecari në takimin mes Manchester United dhe Baselit, u bë futbollisti i vetëm i historisë që ka luajtur në Champions League me 7 skuadra të ndryshme. Zlatan u hodh në fushë në minutën e 74-t, duke zëvendësuar francezin Martial.

Fillimisht është aktivizuar në kompeticionin më të rëndësishëm për klube me Ajaxin e Amsterdamit, më pas me Juventusin, Interin, Barcelonën, Milanin, PSG dhë së fundmi me Manchester United. Humbja 1-0 ndaj kampionëve të Zvicrës në këtë rast kalon në plan të dytë, pasi skuadra e Mourinhos thuasje e ka siguruar kalimin në fazën tjetër. Një tjetër rekord ky për një futbolist unik, që nuk ka ndërmend të heqë dorë, pavarërisht problemeve fizike të muajve të fundit.

Të Fundit

Premier League 2021/2022

PWDLGFGADifPts
1Manchester City
37
28
6
3
96
24
+72
90
2Liverpool
36
26
8
2
89
24
+65
86
3Chelsea
36
20
10
6
73
31
+42
70
4Tottenham Hotspur
37
21
5
11
64
40
+24
68
5Arsenal
37
21
3
13
56
47
+9
66
6Manchester United
37
16
10
11
57
56
+1
58
7West Ham United
37
16
8
13
59
48
+11
56
8Wolverhampton Wanderers
37
15
6
16
37
40
-3
51
9Leicester City
36
13
9
14
57
57
0
48
10Brighton & Hove Albion
37
11
15
11
39
43
-4
48
11Brentford
37
13
7
17
47
54
-7
46
12Newcastle United
37
12
10
15
42
61
-19
46
13Crystal Palace
36
10
15
11
47
43
+4
45
14Aston Villa
36
13
5
18
49
50
-1
44
15Southampton
36
9
13
14
41
61
-20
40
16Everton
36
10
6
20
39
59
-20
36
17Leeds United
37
8
11
18
40
78
-38
35
18Burnley
36
7
13
16
32
50
-18
34
19Watford
37
6
5
26
33
75
-42
23
20Norwich City
37
5
7
25
23
79
-56
22


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency