Connect with us

Hi, what are you looking for?

Lajme

Rekordmenia Laura Muir, britanikja me e suksesshme në salla të mbyllura

Laura Muir fitoi titullin e pestë në Kampionatin Evropian në salla të mbyllura, pasi dominoi në finalen e 1500 metrave për femra në Stamboll.

Muir regjistroi kohën 4 minuta, 3 sekonda e 40 të qindat dhe u bë britanikja më e suksesshme në historinë e garës.

Claudia Bobocea e Rumanisë e kaloi e dyta vijën e finishit me me 4:03.76 dhe Sofia Ennaoui e Polonisë u ngjit në shkallën më të ulët të podiumin në “Atakoy Arena”.

Lexo edhe:

Muir parakaloi ish-sprinterët Colin Jackson dhe Jason Gardener për numrin e titujve evropianë në ambiente të mbyllura.

Pasi kishte garuar në 1 500 m dhe 3 000 m në të dyja paraqitjet e saj të mëparshme në 2017 dhe 2019, skocezja zgjodhi të fokusohej në distancën më të shkurtër në Stamboll dhe u rreshtua në finale si favoritja kryesore.

 

Lajme të tjera

Bundesliga 2

Futbolli gjerman edhe një herë vertetoi se është i çudive të mëdha apo i dramave të sekondave të fundit. Tifozët e skuadrës së njohur...

Lajme

Myrto Uzuni udhëhoqi Granadan drejt ngjitjes në La Liga. Në ndeshjen e fundit të LaLiga2, përballë Leganes (2-0), “bomberi” beratas e zhbllokoi rezultatin në...

Bundesliga

Për veteranin e Bayernit të Mynihut, Thomas Muller, lajmi i shkarkimit nga detyra të dy drejtuesve të lartë, Oliver Kahn dhe Hasan Salihamidzic ishte...

Futboll

Kastriotët janë fitues të finales së Sunday League Albania, pasi mundën minimalisht 1-0 Prestige. Skuadra e drejtuar nga trajneri Gentian Verli triumfoi falë një...