Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Renditja e UEFA-s, Italia parakalon Gjermaninë

Fitoret e Napolit, Juventusit dhe Romës, në ndeshet e Champions League, shoqëruar me humbjet e skuadrave gjermane si Bayern, Borusia dhe Leipzig, kanë sjellë edhe një rokadë në renditjen e federatave europiane të futbollit.

Kështu Italia i ka marrë vendin e tretë Gjermanisë, për herë të parë që nga 2010-a, kur Interi fitonte tripletën dhe është rreth 2000 pikë më pak se Anglia e vendit të dytë, ndërsa renditja kryesohet nga Spanja.

Kjo renditje përcakton edhe numrin e ekipeve të çdo lige, që do të marrin pjesë në kompeticionet europiane dhe me formatin e ri të Champions League, katër të parat në renditje dërgojnë 4 ekipe në Champions. Me formatin e mëparshëm, vetëm tre të parat dërgonin nga katër ekipe në Champions dhe këtë e vuajti Italia, që kur u parakalua nga Gjermania në 2011-ën.

Lajme të tjera

La Liga

Eric Garcia u detyrua të largohej nga Barcelona këtë merkato teksa u transferua te Girona me anë të formulës së huazimit. Pasi debutoi me...

Featured

Shqipëria vazhdon të “shijojë” të tjera suksese në botën e sportit, ndërsa së fundmi flamurin “kuqezi” e ka nderuar Zelimkhan Abkarov. Abkarov fitoi një...

Legjionarët

30 mijë tifozë polakë në stadiumin ‘Wojska Polskiego’ të Varshavës, thërrasin në kor emrin e Ernest Muçit, i cili bëri një 70-minutësh për kornizë...

Kombëtare

Kushtojnë shtrenjtë flakadanët e hedhur në fushë në fillim të ndeshjes me Poloninë nga tifozët kuqezi, duke shkaktuar ndërprerjen e ndeshjes për disa minuta....