Connect with us

Hi, what are you looking for?

Lajme

Rezultatet pozitive në Europë, Italia pranë një vendi shtesë në Champions

Rezultatet pozitive në Europë, Italia pranë një vendi shtesë në Champions
Rezultatet pozitive në Europë, Italia pranë një vendi shtesë në Champions

Fitoret e Lazios dhe Milanit, si dhe barazimi i Romës, kanë bërë që Italia të ‘nisë arratinë’ në krye të renditjes së ligave europiane dhe të jetë gjithnjë e më pranë të fituarit të një skuadre të pestë në edicionin e radhës të Ligës së Kampionëve.

Aktualisht Italia kryeson renditjen me 14.714 pikë, e ndjekur nga Bundesliga me 13.928 pikë, me katë të fundit që nuk arritën të ruajnë ritmin, pas paraqitjeve zhgënjyese të skuadrave përkatëse këtë mesjavë në Europë.

Sipas formatit të ri të Champions Leagues, dy ligat e para europiane shpërblehen me një vend shtesë, ose me 5 skuadra gjithsej në Champions, teksa me renditjen aktuale janë Italia dhe Gjermania që përfitojnë.

Lexo edhe:

Megjithatë Anglia është shumë pranë dhe për më tepër, ka ende edhe shumë skuadra në garë, teksa më e vështirë duket gara për Spanjën e Francën, që janë përkatësisht në vendin e katërt dhe të pestë të renditjes.

Renditja:

Italia – 14.714 pikë (Një vend shtesë në Champions)

Gjermania – 13.928 pikë (Një vend shtesë në Champions)

Anglia – 13.875 pikë

Spanja – 12.937 pikë

Franca – 12.250 pikë

Lajme të tjera

Champions League

Manchester City dështoi te penalltitë përballë Realit të Madridit, duke i thënë lamtumirë Champions League. Rrugëtimi i kampionëve në fuqi u mbyll në çerekfinale,...

Eredivisie

Lajm i keq për tifozët e Vitesses, skuadër e Eredivisies. Përmes një njoftimi zyrtar për shtyp, KNVB (d.m.th. Federata Holandeze e Futbollit) njoftoi se...

Serie A

Mesfushori i Interit, Hakan Calhanoglu ka dhënë një intervistë për faqen humoristike sportive “Gli Autogol”, ku ka rrëfyer dhe aspekte të tjera të shokëve...

Bundesliga

Serie A dhe Bundesliga kanë një mundësi të artë për të dërguar sezonin e ardhshëm në Champions League jo 5, por plot 6 skuadra!...