Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

Rezultati i algoritmit, ja sa do të kushtonin sot legjenda si Maradona e Ronaldo “Fenomeni”

Çmimet që duhen paguar për të blerë “yjet” e mëdhenj të futbollit kanë shkuar në “stratosferë”. Dhe kur mendon se për lojtarë të shndërruar tashmë legjenda janë paguar shumë qesharake, me të drejtë lind pyetja: sa do të kushtoni sot “yje” si Diego Armando Maradona apo Ronaldo Nazario de Lima (“Fenomeni”)?

Në rastin e Maradonës, “PlayRatings” (përgjegjës për algoritmin) ka hipotezuar se vlera e tij në treg në fund të sezonit 1986/87, në të cilin ai fitoi titullin e Serisë A, i kalonte 390 milionë stërlina.

Duke marrë si referencë disa nga transferimet më të larta në histori, si i Neymarit nga Barça te PSG, gazeta britanike “The Sun” ka bërë një krahasim me paratë që disa skuadra do të kishin investuar nëse këto transferime të shumë viteve më parë do të ishin kryer në vitin 2021. Interi do të duhej të shpenzonte afër 400 milionë stërlina për të marrë “Fenomoenin” brazilian nga Barcelona, ndërsa transferimi i Maradonës te Napoli do të kushtonte më shumë se 300 milionë stërlina.

 

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...