Connect with us

Hi, what are you looking for?

Atletikë

Riintegrimi i sportistëve rusë dhe bjellorusë, Ukraina kërcënon me bojkot

Ukraina kërcënoi këtë të enjte se do të bojkotojë Lojërat Olimpike Verore 2024 që do të zhvillohen në Paris nëse atletët rusë dhe bjellorusë do të lejohen të marrin pjesë në këtë event.

“Pozicioni ynë mbetet i pandryshuar. Për sa kohë që lufta vazhdon në Ukrainë, atletët rusë dhe bjellorusë nuk duhet të marrin pjesë në garat ndërkombëtare. Nëse nuk dëgjohemi, nuk e përjashtoj mundësinë e bojkotimit dhe refuzimit të pjesëmarrjes në Lojërat Olimpike”, theksoi përmes Facebook-ut ministri ukrainas i sportit, Vadym Goutzeit.

Të mërkurën, Komiteti Olimpik Ndërkombëtar pranoi një riintegrim të atletëve nga këto dy kombe në sportin botëror, duke mbajtur sanksione ndaj strukturave politike dhe sportive.

 

 

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Gossip

Vajza e Pep Guardiolës, Maria Guardiola duket ‘e fiksuar’ me futbollistët, teksa pas një romance me fantazistin anglez Delle Ali, u përfol për një...

Champions League

Skandal me gjyqtarin Szymon Marciniak, i caktuar për të drejtuar finalen e Champions League mes Manchester City-t dhe Interit, që do të luhet më...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...