Connect with us

Hi, what are you looking for?

Serie A

Rikonstruksioni i “San Siros”, zbulohen detajet e projektit të WeBuild

Rikonstruksioni i "San Siros", zbulohen detajet e projektit të WeBuild

Një “jetë” e re për stadiumin “San Siro”. Impianti mitik italian mund të mos braktiset nga Interi dhe Milani, dy skuadrat kryesore të Milanos dhe kjo falë një pune të jashtëzakonshme të bërë nga studioja WeBuild.

Ashtu siç pritej, të premten përfaqësues të kompanisë janë takuar me drejtues të lartë të të dy klubeve dhe kryebashkiakun e Milanos, ku kanë shpjeguar me detaje edhe projektin e modernizimit të stadiumit.

Media italiane bën me dije se projekti i WeBuild parashikon rikonstruksionin total të unazës së parë të tribunës, në mënyrë që të krijohen hapësira për tifozerinë VIP, një restorant modern, muze, e të tjera zona rekreative.

Gjithashtu parashikohet që unaza e dytë dhe e tretë të rikonstruktohen, për të krijuar një ambient gjithnjë e më komod për tifozerinë, ndonëse parashikohet edhe një ulje e lehtë e kapacitetit të stadiumit, në çdo rast jo më pak se 70 mijë ndenjëse.

Lexo edhe:

Kompania parashikon që punimet të nisin në 2025-ën dhe të zgjatin tre vite, teksa është marrë përsipër ndërhyrja me faza, në mënyrë që si Interi, ashtu edhe Milani, të luajnë rregullisht ndeshjet në stadium.

Kostoja totale e punimeve të modernizimit përllogaritet rreth 400 milionë euro, shifër që do ta paguajnë dy klubet, në mënyrë që më pas të marrin edhe pronësinë e stadiumit.

Kryebashkiaku i Milanos u shfaq optimist për projektin e ri, teksa dy klubet nuk kanë mbajtur ende një qëndrim zyrtar, pasi kanë nevojë për më shumë konsultime, para se të vendosin përfundimisht nëse do të qëndrojnë në “San Siro” apo do të vazhdojnë me projektet e stadiumeve të ndara, në periferi të Milanos.

Lajme të tjera

Kosovë

Aventurë e re për Arijanet Muric, portierin titullar të përfaqësueses së Kosovës. 25-vjeçari dardan do të jetë pjesë e Ipswichit në katër sezonet e...

Ligue 1

Joao Nevesit do të jetë goditja e madhe e PSG-së në mesfushë. Talenti portugez kërkohet me ngulm nga trajneri Luis Enrique. 19-vjeçari është pjesë...

La Liga

Pedri, ishte mungesa e madhe e Spanjës në ndeshjet më të rëndësishme të Euro 2024, me mesfushorin që u dëmtua pas një përplasje të...

Angli

Manchester United vazhdon të jetë aktiv në merkato dhe pas zyrtarizmit të sulmuesit Joshua Zirkzee, tashmë fokusi kryesor është kthyer në repartin e mbrojtjes....