Connect with us

Hi, what are you looking for?

Sport

Rikthimi në terrenin e preferuar, Nadal: Flasin në “ajër”, nuk i dihet kur do të luaj sërish

Rafael Nadal nuk luan një ndeshje tenisi prej raundit të dytë të Australian Open aty ku në sfidën me amerikanin Mackenzie McDonald pësoi një dëmtim muskulor në këmbën e majtë. Tenisti nga Mallorca vijon me fazën e rikuperimit ndërsa së fundmi flitej për një rikthim të 22-herë fituesit të titujve Grand Slam në turneun e Monte Carlos që do të zhvillohet nga data 8 deri më 16 prill.

 

Ky turne çel sezonin e ndeshjeve në fushat me dhé, terreni i preferuar nga Nadal. Mirëpo, së fundmi 36-vjeçari ul euforinë e tifozëve duke u shprehur për spanjollen “Marca” se nuk do të marrë pjesë në Monte Carlo dhe se ende nuk mund të flasë për një datë të sigurt rikthimi.

“Nuk e di si shpërndahen këto informacione të cilat flasin me siguri se unë do të marr pjesë në Monte Carlo. Nëse do të ishte e vërtetë nuk do ta kisha problem që ta konfirmoja, por fatkeqësisht nuk do të jem pjesë e këtij turneu. Unë vijoj me fazën e rikuperimit, po ndjek terapitë dhe të them të drejtën nuk e di se kur do të rikthehem të luaj. Kjo është e vërteta.

Lexo edhe:

VIDEO/ Vendos goli i Swiderskit, Sylvinho debuton me humbje te Shqipëria
Cikalleshi: Keqardhje për golin, kjo Kombëtare i bëri shqiptarët të ndihen mirë
Gjasula: Ishim pa fat, jam shumë optimist për të ardhmen
VIDEO/ Lojtarët e Perusë përleshen me policinë spanjolle, arrestohet portieri i kombëtares!

Jam në një fazë ku e kam rritur punën në stërvitje, por nuk jam gati për ndeshje. Nëse do ta dija me siguri kohën e rikthimit do të flisja, por unë nuk mund të konfirmoj asgjë në këtë moment. Nuk e konfirmoj pjesëmarrjen në Monte Carlo, duhet t’i marr etapat me rradhë. Dhe, preferoj të flas vetëm kur ka diçka të sigurt”, u shpreh Rafa.

Synimi i vërtetë i Nadal është rikuperimi në kohë për turneun kryesor të fushave me dhé, Roland Garros që zhvillohet në Paris në fundin e muajit maj. Kujtojmë se spanjolli është rekordmeni absolut i këtij turneu me 14 tituj të fituar.

 

 

Lajme të tjera

Lajme

Myrto Uzuni udhëhoqi Granadan drejt ngjitjes në La Liga. Në ndeshjen e fundit të LaLiga2, përballë Leganes (2-0), “bomberi” beratas e zhbllokoi rezultatin në...

Bundesliga

Pasi humbën titullin në mënyrë dramatike në shtëpi, lojtarët e Dortmundit të drejtuar nga trajneri Edin Terzic shkuan për t’u përshëndetur me tifozët, të...

Futboll

Kastriotët janë fitues të finales së Sunday League Albania, pasi mundën minimalisht 1-0 Prestige. Skuadra e drejtuar nga trajneri Gentian Verli triumfoi falë një...

Itali

Nasser Al-Khelaifi është i interesuar për një klub italian. Pronari i PSG-së, po mendon të blejë Sampdorian sipas raportimeve të L’Equipe. Skuadra zhvilloi një...