Serie A

Rizzoli dikton linjën e arbitrimit: Mbrojtësit nuk janë pinguinë, jo më penallti “të lehta”

Sezonin që lamë pas në Itali u vërshëllye një numër shumë i madhe penalltish, por kjo nuk do të përsëritet këtë vit. Premtimin e bën drejtuesi i arbitrave Nicola Rizzoli, i cili sapo ka përfunduar një seminar me vartësit e tij, në prag të startit të kampionatit pasditen e sotme me ndeshjen Fiorentina-Torino.

“Këtë sezon do të isha i lumtur të kishim më pak penallti, pasi do të thotë se kemi mësuar të interpretojmë më mirë kontaktet shumë të lehta dhe për më tepër edhe futbollistët do të kuptojnë se jo çdo kontakt përkthehet në penallti. Kemi dhënë disa porosi për të mos i detyruar mbrojtësit të luajnë si pinguinë, pasi tani nuk mund të japim penallti për një lëvizje instiktive të dorës”, u shpreh Rizzoli.

Duke u rikthyer te episodet e sezonit të kaluar, ish arbitri i njohur italian pranoi se goli i Ibrës ndaj Fiorentinës nuk duhej anuluar, ashtu siç nuk duhej dhënë edhe penalltia në favor të Juventusit, pas prekjes me dorë të De Roon në zonë.

“Gola si ai i Ibrës nuk duhen anuluar dhe nuk do t’i rishikojmë më në VAR, nëse arbitrat nuk e shohin menjëherë. Por ndryshe është goli i Romës ndaj Sampdorias, që duhej anuluar, pasi Perez e ka prekur qartë me dorë. Gjithashtu nuk dua të shikoj më penallti si ajo e dhënë për Juven, pas prekjes me dorë të De Roon, që ka bërë një lëvizje instiktive dhe pa vullnet për të ndalur topin”, deklaroi Rizzoli.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency