Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Robben i jep lamtumirën Holandës me lotë në sy dhe 2 gola

Në lotë gjatë momentit të këndimit të himnit përpara  ndeshjes ndaj Suedisë e fundit për të me fanellën e Holandës. 2 golëshi i Arjen Robben nuk i mjaftoi përfaqësues portokalli për tu kualifikuar në Play-off me Holandën që humbi mundësinë për të marrë pjesë në një tjetër kompeticion të madh pas mungesës në Euro 2016. Në moshën 33-vjeçare Robben i dha fund karrierës me kombëtaren.

Ai numëron 96 paraqitje dhe 37 gola të shënuar me përfaqësues tulipane po aq sa edhe Denis Berkamp, me Robben që falë dygolëshit ndaj Suedisë barazoi ish sulmuesin e Arsenalit në krye të listës së golashënuesve më të mirë të të gjithë historisë së Holandës. Debutoi në prill të 2003 në një miqëosore ndaj Portugalisë dhe u tërhoq në tetor të 2017 pas sfidës kualifikuese ndaj Suedisë, karriera e Robben në kombëtaren holandeze. Pengu i tij më i madh do të mbetet gjithmonë finalja e humbur ndaj Spanjës në Botërorin e Afrikës së Jugut në 2010.

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Kategoria Superiore

Pas dy vitesh në Turqi mes Superligës dhe Ligës së Parë ku u aktivizua me Menemenspor dhe Boluspor, Gentian Selmani rikthehet në Abissnet Superiore....