Eredivisie

Rokadë në Holandë, PSV-ja i merr kryesimin Ajaxit

Gara për kryesimin e renditjes në Eredivisie bëhet intriguese. Në përfundim të javës së 16-të të elitës së futbollit holandez ka rokadë në krye të klasifikimit. Ajaxi i Amsterdamit, që pësoi një humbje të papritur në shtëpi 1-2 përballë Az Alkmaarit, u detyrua t’ia linte vendin PSV Endhovenit, që fitoi me përmbysje 1-2 në fushën e Nijmegen, ndërkohë që më herët, Feyenoordi i Roterdami kishte barazuar 1-1 më Groningenin.

Në “Johan Cruijff Arena” të Amsterdam, Ajaxi pësoi dy gola gjatë pjesës së dytë kundër Az Alkmaarit (shënuan Pavlidis dhe Abhukhlal), ndërsa mes finalizimeve të miqve realizoi Haller.

Ndërkohë, më vonë, në ndeshjen tjetër të zhvilluar në Nijmegen, vendësit shënuan që në minutën e 8-të me Mattson, por fraksionin e dytë Vertessen dhe Carlos Vinicius përmbysën rezultatin duke i dhënë fitoren dhe kryesimin PSV Eindhovenit.

 

Të Fundit

Bundesliga 2021/2022

PWDLGFGADifPts
1Bayern Munich
34
24
5
5
97
37
+60
77
2Borussia Dortmund
34
22
3
9
85
52
+33
69
3Bayer Leverkusen
34
19
7
8
80
47
+33
64
4RB Leipzig
34
17
7
10
72
37
+35
58
5Union Berlin
34
16
9
9
50
44
+6
57
6Freiburg
34
15
10
9
58
46
+12
55
7Koln
34
14
10
10
52
49
+3
52
8Mainz 05
34
13
7
14
50
45
+5
46
9Hoffenheim
34
13
7
14
58
60
-2
46
10Borussia M'gladbach
34
12
9
13
54
61
-7
45
11Eintracht Frankfurt
34
10
12
12
45
49
-4
42
12Wolfsburg
34
12
6
16
43
54
-11
42
13Bochum
34
12
6
16
38
52
-14
42
14Augsburg
34
10
8
16
39
56
-17
38
15Stuttgart
34
7
12
15
41
59
-18
33
16Hertha BSC
34
9
6
19
37
71
-34
33
17Arminia Bielefeld
34
5
13
16
27
53
-26
28
18Greuther Fürth
34
3
9
22
28
82
-54
18


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency