Tenis

Roland Garros/ Super Nadal, kalon Del Potron dhe gjen Thiem në finale

Ka përfunduar në fazën gjysmëfinale ëndrra e tenistit italian, Mario Cecchinato, për të synuar triumfin në një turne prestigjoz si “Roland Garros”.

Ka qenë pikërisht austriaku Dominic Thiem ai që e ka mposhtur me rezultatin 3-0, (7-6, 7-5 dhe 6-1), duke prekur edhe vetë për herë të parë finalen e turneut francez. Thiem rezultoi surpriza e këtij turneu, pasi mbërriti deri në gjysmëfinale, falë një loje të jashtëzakonshme, veçanërisht ndaj serbit Djokoviç.

Në gjysmëfinalen tjetër, Rafael Nadal mposhti pa shumë probleme kundërshtarin e tij, Del Potro. 6-4, 6-1, 6-2 ishin rezultatet e 3 seteve në favor të spanjollit, që njihet ndryshe edhe si “Mbreti I fushave me dhe” dhe që tashëm ka mundësinë ta mbyllë me triumf “Roland Garros-in”.

To Top