Tenis

Roland Garros, Thiem “trondit” Djokovic, sfidon Nadal në finale

Përpara finales së femrave në fushën qendrore të Roland Garros-it Philippe Chatrier u kompletua gjysmëfinalja e dytë e meshkujve, pra takimi i shtyrë Thiem – Djokovic. 25-vjecari nga Wiener Neustadt ia doli mbanë për të thyer numrin 1 të botës, duke e privuar kështu tenistin nga Serbia nga kompletimi për herë të dytë në karrierë i të ashtuquajturit Nole Slam, pra fitimit të katër turneve të mëdhenj që plotësojnë Grand Slam-in radhazi, por natyrisht jo brenda një sezoni. Ndeshja ishte ndërprerë me rezultatin 3-1 në favor të numrit 4 të botës dhe me gjendjen e seteve në barazim 1-1, gjithsesi kurioz është fakti se të tre setet që u luajtën ditën e shtunë përfunduan me rezultatin 7-5.

Ndonëse e humbi menjëherë pas rifillimit të takimit epërsinë e një game me break Thiem gjithsesi arriti të fitojë setin e tretë, ndërkaq në setin e katërt Djokovic u kundërpërgjigj, pavarësisht se tenisti austriak dy herë rekuperoi nga disavantazhi i një game me break. Në setin final ndodhi krejtësisht e kundërta dhe ishte kampioni i vitit 2016 që u kthye dy herë nga disavantazhi i një game me break, madje duke i anuluar dy mundësi për ndeshjen kundërshtarit të tij, kur ky shërbente vetë për t’i dhënë fund sfidës.

Dominic Thiem përfitoi nga nervozizmi dhe gabimet e shumta të 32-vjecarit serb, për të fituar në fund gjithë takimin. Kështu në Roland Garros do të përsëritet finalja e edicionit të kaluar Rafael Nadal-Dominic Thiem. Mbreti i fushave me dhe i ka fituar tre ndeshjet ndërmjet tyre në kryeqytetin francez pa humbur asnjë set, sidoqoftë shtatorin e kaluar në Flushing Meadows Thiem e shtrëngoi Rafën në pesë sete, në një takim që zgjati pesë orë, madje tenisti nga Wiener Neustadt është në barazim 2-2 në sfidat e fundit në fushat me dhe, ku natyrisht spikat edhe suksesi në turneun e Barcelonës, me shifrat 6-4, 6-4.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency