Futboll

Ronaldo-Messi 99-70, por CR7 u shënon “fakirëve”

Leo Messi dhe Cristiano Ronaldo kanë vite që po dominojnë skenën e futbollit, duke thyer të gjitha rekordet e mundshme. Po rivalizojnë fort me njëri-tjetrin për më të mirin e botës. Jo pa polemika, portugezi dhe argjentinasi kanë fituar nga pesë Topa të Artë.

Sa u përket golave me përfaqësueset respektive, ka një ndryshim të madh në numër në favor të portugezit, por kur llogaritë bëhen me forcën e kundërshtarëve që kanë patur përballë, bilanci është në anën e Messit.

Është e vërtetë që Ronaldo ka shënuar 99 gola me Portugalinë, por vetëm 28 prej tyre (29%) kanë qenë kundër skuadrave që renditen në “top 50” (më të mirat e botës). Në rastin e Messit, 57 nga 70 golat e tij me Argjentinën janë realizuar kundër grupit të skuadrave “top 50”, kështu që efikasiteti i Argjentinasit rritet në 82%. Statistikat janë marrë nga Goal.com dhe “AS”.

 99 golat e Cristiano Ronaldos u janë shënuar:

7 – Lituanisë.

5 – Andorrës, Armenisë, Letonisë, Luksemburgut, Suedisë.

4 – Estonisë, Ishujve Faroe, Hungarísë, Holandës.

3 – Belgjikës, Danimarkës, Irlandës së Veriut, Rusisë, Spanjës, Suedisë.

2 – Azerbaixhanit, Bosnjë Hercegovinës, Kamerúnit, Qipros, Republikës Çeke, Egjiptit, Kazakistanit, Arabisë Saudite.

1 – Argentinës, Kroacisë, Ekuadorit, Finlandës, Ganës, Greqisë, Islandës, Iranit, Marokut, Zelandës së Re, Koresë së Jugut, Panamasë, Polonisë, Serbisë, Sllovakisë, Ukrainës dhe Uellsit.

70 golat e Lionel Messit u janë shënuar:

5 – Brazilit, Paraguait, Uruguait.

4 – Venezuelës, Ekuadorit.

3 -Kolumbisë, Kilit, Zvicrës, Bolivisë, Nigerisë, Méksikës, Panamasë, Haitit, Guatemalës.

2 – Spanjës, Kroacisë, Algjerisë, Hong Kongut, Nikaraguas.

1 – Francës, Gjermanisë, Portugalisë, Perúsë, Iránit, Shteteve të Bashkuara, Sllovenisë, Shqipërisë, Bosnjë Hercegovinës dhe Serbisë.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency