Katar 2022

Ronaldo, Modric, Messi…, “yjet” në perëndim që presin të luajnë ndoshta Botërorin e fundit

Kanë mbetur më pak se dy muaj para fillimit të Kupës së Botës 2022 në Katar dhe entuziazmi po rritet ngadalë. “Yjet” më të mëdhenj në botën e futbollit do të përplasin brirët për një muaj me synimin përfundimtar për të ngritur trofeun e lakmuar në finalen e madhe të dhjetorit.

Për shumë emra të profilit të lartë, ka të ngjarë të jetë shansi i fundit për të shtuar një Kupën e Bote në palmaresin e tyre të trofeve. Lionel Messi, Cristiano Ronaldo dhe Luka Modric janë mes “veteranëve” që me siguri do të jenë tërhequr nga përfaqësueset respektive kur të vijë koha e turneut të radhës në vitin 2026.

Messi dhe Ronaldo bënë debutimin e tyre në Kupën e Botës në vitin 2006, “Katar 2022” do të jetë botërori i tyre i pestë.

Pavarësisht se janë ndër lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, as Messi dhe as Ronaldo nuk kanë mundur t’i vënë duart mbi kupën e lakmuar.

Le të hedhim një vështrim mbi lojtarët “yje” që ka të ngjarë të luajnë Botërorin e tyre të fundit në Katar.

 

Lionel Messi (Argjentinë)

Debutimi në Kupën e Botës: 2006

Pozicioni: Sulmues

 

Cristiano Ronaldo (Portugali)

Debutimi në Kupën e Botës: 2006

Pozicioni: Sulmues

 

Neymar (Brazil)

Debutimi në Kupën e Botës: 2014

Pozicioni: Sulmues

 

Robert Lewandowski (Poloni)

Debutimi në Kupën e Botës: 2018

Pozicioni: Sulmues

 

Luis Suarez (Uruguay)

Debutimi në Kupën e Botës: 2010

Pozicioni: Sulmues

 

Edinson Cavani (Uruguay)

Debutimi në Kupën e Botës: 2010

Pozicioni: Sulmues

 

Luka Modric (Kroaci)

Debutimi në Kupën e Botës: 2006

Pozicioni: Mesfushor

 

Manuel Neuer (Gjermani)

Debutimi në Kupën e Botës: 2010

Pozicioni: Portier

 

Thomas Muller (Gjermani)

Debutimi në Kupën e Botës: 2010

Pozicioni: Sulmues

 

Dani Alves (Brazil)

Debutimi në Kupën e Botës: 2010

Pozicioni: Mbrojtës i djathtë

 

Thiago Silva (Brazil)

Debutimi në Kupën e Botës: 2010

Pozicioni: Qendërmbrojtës

 

Eden Hazard (Belgjikë)

Debutimi në Kupën e Botës: 2010

Pozicioni: Anësor

 

Jordi Alba (Spanjë)

Debutimi në Kupën e Botës: 2014

Pozicioni: Mbrojtës i majtë

 

Hugo Lloris (Francë)

Debutimi në Kupën e Botës: 2010

Pozicioni: Portier

 

Olivier Giroud (Francë)

Debutimi në Kupën e Botës: 2014

Pozicioni: Sulmues

 

Sergio Busquets (Spanjë)

Debutimi në Kupën e Botës: 2010

Pozicioni: Mesfushor

 

Angel Di Maria (Argjentinë)

Debutimi në Kupën e Botës: 2010

Pozicioni: Anësor

 

Pepe (Portugali)

Debutimi në Kupën e Botës: 2010

Pozicioni: Qendërmbrojtës

 

Mats Hummels (Gjermani)

Debutimi në Kupën e Botës: 2014

Pozicioni: Qendërmbrojtës

 

Diego Godin (Uruguay)

Debutimi në Kupën e Botës: 2010

Pozicioni: Qendërmbrojtës

 

Yoshida (Japoni)

Debutimi në Kupën e Botës: 2014

Pozicioni: Qendërmbrojtës

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency