Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

“Ronaldo të reagojë për shkeljet e të drejtave të njeriut”, nisin sulmet ndaj CR7

“Cristiano Ronaldo nuk duhet të lejojë që fama e tij dhe statusi i personazhit të famshëm të përdoren si një mjet për të pastruar imazhin nga sauditët. Në vend që të lavdërojë publikisht Arabinë Saudite, ai duhet të shfrytëzojë qëndrimin e tij tek Al-Nassr për të folur për shkeljet e shumta të të drejtave të njeriut që po kryhen në atë vend”.

Ky është postimi në Twitter nga “Amnesty International”, i ripublikuar menjëherë nga BBC dhe media e grupit Globo, që po ndez diskutime të reja mbi përvojën e CR7 në Arabinë Saudite.

Këtij qëndrimi përmes rrjeteve sociale, i shtohen edhe fjalët e Dana Ahmed, studiuese dhe zëdhënëse e “Amnesty International”.

“Në Arabinë Saudite – shpjegon ajo – është pothuajse rutinë që njerëzit të ekzekutohen për krime të tilla si trafik droge, vrasje dhe përdhunim. Ka pasur një rast ku janë dhënë 81 dënime me vdekje në një ditë të vetme. Për më tepër, autoritetet saudite vazhdojnë të godasin lirinë e shprehjes me dënime të rënda si burgim për mbrojtësit e të drejtave të njeriut, aktivistet e të drejtave të grave dhe aktivistë të tjerë politikë. Autoritetet saudite ka shumë të ngjarë të promovojnë praninë e Ronaldos për të larguar vëmendjen nga këto shkelje të tmerrshme të të drejtave të njeriut”.

Lajme të tjera

Futboll

Skuadra e Mechelen, e drejtuar nga Besnik Hasi, rikthehet tek fitorja në kampionat belg në play off-in e grupit të Conference League. Pas humbjes...

Futboll

Fernando Santos nuk është më trajner i Beshiktashit, ka bërë të ditur klubi nga Stambolli këtë të shtunë. Vendimi u mor pas barazimit (1-1)...

La Liga

Që kur Xavi Hernandez njoftoi se do të largohej nga Barcelona në fund të sezonit, gjërat kanë filluar të shkojnë më mirë te “Blaugrana”....

Kosovë

Gafë e pafalshme e Arijanet Muric në Premier League. Portieri titullar i Kosovës, pjesë e Burnleyt në kampionatin më të bukur në botë, i...