Itali

Rrëfehet Ibrahimovic, suedezi tregon “sekretin” e transformimit të Milani-t

Milan triumfoi sezonin e kaluar në Itali, me titullin e 19-të kampion, një sukses që mungonte prej 11 sezonesh, pikërisht nga hera e fundit kur Ibra me shokë triumfonin në edicionin 2010-2011.

Sot, 40 vjeç, me një karrierë të pasur, sulmuesi suedez tregon se kur ai u rikthye te “Djalli”,  Milan ishte një barkë në mesin e një deti të trazuar.

”Kur mbylla kontratën me Los Angeles, vendosa të rikthehesha te Milan. Ishin në mesin e tabelës, gjërat kishin ndryshuar dhe Milan nuk ishte më Milan. Këtu gjeta djem të talentuar, por u mungonte dikush që t’i drejtonte, një veteran që mund t’i udhëzonte dhe unë u dhashë gjithçka nga personaliteti im. Gjithçka ndryshoi dhe askush nuk besonte. Ata “djem” tani ishin “burra”. Të gjithë u transformuan. Sot kemi një realitet, deri dje të njëjtët lojtarë, askush nuk i dëshironte, madje i përçmonin, sot të gjithë i duan, madje ofrojnë shuma të larta, të frikshme. Ata kanë vendosur të qëndrojnë dhe të luajnë për këtë fanellë, sepse këtu “rilindën”. E gjithë karriera ime ka qenë e tillë, asnjëherë skam preferuar diçka të gatshme dhe në fund të iki, por kam dashur gjithmonë diçka që t’a ndërtojë nga themelet. Ky Milan tani i ka themelet e ngritura, të sigurta dhe të forta” – u shpreh Zlatan Ibrahimovic.

Suedezi nga momenti i rikthimit në “San Siro” numëron 74 ndeshje dhe 36 gola, ndërsa në nisje të këtij sezoni, Zlatan është në pritje për të luajtur, pasi vuan nga dëmtimi.

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency