Serie A

Rriten të ardhurat nga sponsorët e fanellave, Interi pret largimin e “Pirelli”-t

Në një situatë krize ekonomike, ku kanë rënë thuajse të gjithë zërat e të ardhurave të klubeve të futbollit, sponsorët e fanellave janë të vetmit që kanë reaguar më mirë dhe kanë shtuar kontributin e tyre.

Kështu sipas të dhënave të publikuara nga mediat italiane, klubet e Serisë A do të arkëtojnë rreth 169 milionë euro nga sponsorët e fanellave gjatë sezonit 2020-2021, ose rreth 8 milionë euro më tepër se në vitin paraardhës.

Juventusi është ekipi që fiton më shumë nga sponsorët e fanellës, që janë “Jeep” dhe “Cygames” me përkatësisht 42 dhe 6 milionë euro, për një total prej 48 milionë eurosh.

Në vendi ne dytë është Fiorentina, që merr rreth 26.2 milionë euro, ndërsa në vendin e tretë Sassuolo, që arkëton 18 milionë euro nga sponsori i fanellës. Shumë larg pritshmërive janë klubet milaneze, veçanërisht Milani, që sapo ka rinovuar me “Emirates” deri në verën e 2023-shit për 10 milionë euro në sezon.

Më herët e njëjta kompani ka paguar plot 14 milionë euro në sezon në arkat e klubit kuqezi, por rezultatet e dobëta të sezoneve të fundit dhe mungesa e pjesëmarrjes në kompeticionet europiane, ka sjellë pasojat e saj.

Nga ana tjetër Interi arkëton rreth 11 milionë euro në sezon nga sponsori “i përjetshëm” Pirelli, shifër që mund të rritet në rast se fiton trofe, por kontrata e zikaltërve dhe prodhuesit të njohur të gomave përfundon në verën e 2021-shit.

Nga kjo kontratë drejtuesit pritet të lehtësohen jo pak, pasi prej kohësh disa kompani të fuqishme aziatike kanë shprehur interesin për të vënë emrin e tyre në fanellën zikaltër dhe për këtë janë gati të paguajnë më shumë se dyfishin e asaj që jep aktualisht Pirelli.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency