Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kategoria Superiore

Rumania, batuta e drejtorit dhe Tirana/ Limaj për SuperSport: Kurrë te Partizani!

Limaj
Limaj

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur në Gjermani, tregon për aventurën e re tek FC Hermannstadt, ku duket i lumtur për këtë kalim, ndërsa zbulon se pse zgjodhi futbollin rumun para atij të Kosovës apo Maqedonisë së Veriut.

Për mua është diçka e re, pasi është hera e parë që jam në Rumani, në një qytet shumë ndryshe nga Tirana. Gjithsesi më kanë pritur shumë mirë, si lojtarët dhe stafi. Jam i lumtur që jam pjesë e këtij klubi dhe uroj të më shkojë mbarë. Synimet e mia janë të ndihmoj ekipin me gola apo asiste. Është një situatë e vështirë, pasi jemi në garë si për play-out, por mund të luftojmë dhe në play-off.

Trajneri pati shumë dëshirë të jem pjesë e këtij klubi dhe natyrisht që Rumania është një kampionat shumë i fortë. Kjo ishte arsyeja pse e shoh më lart se Maqedonia dhe Kosova“. Tek ekipi i ri Limaj nuk i ndahet numrit 10-të, ndërsa tregon dhe batutën e drejtorit sportiv në momentin kur zgjodhi numrin që do të mbajë mbi shpinë.

Është vlerësim i madh që më dhanë numrin 10. Drejtori bëri një batutë dhe më tha:A do e mbash dot presionin?dhe i thashë që e kam patur dhe te Tirana, ndaj nuk është problem. Por nuk luan numri, në fushë nuk e mban mendjen te numri, por duhet ta tregosh në fushë“. Ky sezon ishte larg pritshmërive për Limajn, i cili ndryshe nga edicioni i shkuar nuk gjeti shumë hapësira.

Mesfushori tregon arsyet që sipas tij ndikuan, por tregohet i sinqertë se nuk ka asnjë peng për largimin e tij nga Shqipëria. “E nisa sezonin me dëmtime që më kanë lënë pas në stërvitje. Më vonë isha në formë, por zgjedhjet i takojnë trajnerit dhe nuk mund të them pse. Jo, nuk mund të them se u largova me një peng nga Shqipëria.

Lexo edhe:

Vjet kalova një vit shumë të mirë në aspektin personal, morëm dhe titullin kampion. Jam i lumtur“. Zërat e merkatos e lidhën me Partizanin, por Limaj zbulon se nuk ka qenë asnjëherë në bisedime me të kuqtë. Ndërkohë i përgjigjet dhe pyetjes nëse një ditë do të veshë fanellën e kuqe nëse do i jepet mundësia.

Nuk kam qenë në bisedime me Partizanin. Kam patur si qëllim të shkoj në një kampionat më të fortë dhe këtë e realizova. A do iki ndonjëherë tek Partizani? Në jetë nuk i dihet, por për respekt që kam kaluar mirë te Tirana nuk besoj se do jem një ditë pjesë e Partizanit.

Pavarësisht largimeve për 26-vjeçarin Tirana është kampione e padiskutueshme. “Ka patur shumë largime me peshë, si Xhixha, Ismajlgeci, lojtarë shumë të mirë, por Tirana ka bërë afrime të mira, me kualitet dhe jam i sigurt që edhe këtë vit do të shpallet Tirana kampion”.

Limaj u transferua në Shqipëri në edicionin 2017-2018 duke zbarkuar tek Bylis, për të kaluar për tre edicione më pas tek Kukësi ku fitoi Kupën e Shqipërisë, para se të bëhej pjesë e Tiranës, ku festoi titullin dhe Superkupën e Shqipërisë.

Lajme të tjera

Euro 2024

Skuadra kombëtare zhvilloi sot stërvitjen e parë në “Shtëpinë e Futbollit” dhe të parën nën drejtimin e brazilianit Sylvinho. Kuqezinjtë kanë filluar përgatitjet për...

Kombëtare

Kombëtarja Shqiptare vijon punën për t’u përgatitur për ndeshjen e parë eliminatore të Europianit Gjermani 2024, e planifikuar për t’u luajtur mbrëmjen e të...

Gossip

Ish-sulmuesi i Interit bën “supergol”. Andrea Pinamonti, i cili aktualisht është pjesë e Sassuolos, po shijon një romancë me modelen bjelloruse Dasha Lapushka. Futbollisti...

Merkato

Galatasaray piketon sulmuesin shqiptar. Me 10 gola dhe 4 asiste deri në këtë pikë të sezonit në Superligën Turke, Valon Et’hemi ka tërhequr vëmendjen...