Connect with us

Hi, what are you looking for?

Tenis

Tenis/ Sabalenka bën mrekullinë, fiton turneun e parë Grand Slam në karrierë

Aryna Sabalenka, në pikën më të lartë të karrierës së saj. Tenistja bjelloruse triumfoi në Australian Open 2023, duke marrë trofeun e parë të madh.

Në fushën e “Rod Laver Arena”, në Melburn, bjellorusja mundi fituesen e vitit të kaluar të Wimbledonit, Elena Rybakina, me një përmbysje të jashtëzakonshme me rezultatin 1-2, 4-6, 6-3, 6-4.

Një ndeshje shumë e ekuilibruar në të cilën Sabalenka, që nga seti i dytë e në vazhdim, mundi të gjente ekuilibrin e duhur në lojën e saj, duke e vënë në vështirësi kundërshtaren.

Për Arynan është titulli i 12-të në karrierën e saj, por pa dyshim më i rëndësishmi, dhe me këtë rezultat ngjitet në pozitën n.2 në renditjen e përgjithshme, ndërsa për kazakja është në top-10.

Lajme të tjera

La Liga

Xavi rrezikon shkarkimin nga posti i trajnerit të Barcelonës sapo të mbyllet sezoni. Deklarata e fundit ka sjellë shqetësim në klub, teksa është pritur...

Merkato

Bento Matheus Krepski pritet të jetë një nga përforcimet e Interit gjatë merkatos verore. Kampionët e Italisë kanë përzgjedhur 24-vjeçarin brazilian si portierin e...

Itali

Orë vendimtare për Interin. Të hënën e 20 majit skadon huaja që fondi “Oaktree” i ka dhënë numrit një të zikaltërve në vitin 2021....

Ligue 1

Milan Skriniar zgjodhi të thyejë raportet e tij me Interin dhe tifozerinë zikaltër, për t’u transferuar një vit më parë te Paris Saint Germain...