Futboll

Salah-Messi, çfarë dueli për Këpucën e Artë!

Falë golit të shënuar ndaj Bournemouthit këtë fundjavë, “ylli” i Liverpoolit Mohamed Salah bën hapa prej vigani në garën për trofeun e Këpucës së Artë, duke lënë pas krahëve edhe Lionel Messin. I vetëm në majën e klasifikimit,  Salah ka nisur kështu fluturimin final drejt përvetësimit të këtij trofeu prestigjioz për sezonin 2017/18.

Në prag të vërshëllimës së fundit në kampionatet europaine për këtë sezon, dueli më i ashpër projektohet të zhvillohet pikërisht mes argjentinasit Lionel Messi dhe atij që është pagëzur si “Messi i Egjiptit”, Mohamed Salah, ndërkohë që kryegolashënuesit e Serisë A dhe Bundesligës, Ciro Immobile dhe Robert Lewandowski, janë në gatishmëri për t’u integruar në këtë betejë.

“Faraoni” i Liverpoolit, që në gjysmëfinalet e UEFA Champions League do të përballet me ish-skuadrën e tij, Romën, ndiqet këmba- këmbës nga legjenda e gjallë Lionel Messi. Falë golit të shënuar prej tij në fitoren 3-0 të “The Reds” ndaj Bournemouth, tashmë është ngjitur në kuotën e 60 pikëve, duke pushtuar i vetëm kryesimin e klasifikimit.

Në vend të tretë, me 54 pikë, renditet Robert Lewandowski i Bayern Mynih, pas tij ndodhet Ciro Immobile i Lazios. Më pas vijnë Edinson Cavani i Paris Saint-Germain dhe Harry Kane i Tottenhamit, që në fundjavë lanë parakaluan Jonas të Benficas, që tashmë numëron vetëm 49,5 pikë.

Top dhjetëshja e më të mirëve mbyllet me Mauro Icardin e Interit, i teti në klasifikim me 48 pikë, i ndjekur nga Cristiano Ronaldo dhe Luis Suárez me nga 46 pikë.

Renditja e golashënuesve:

1) 60: Mohamed Salah (Liverpool, 30 gola x 2)
2) 58: Lionel Messi (Barcelona, 29 gola x 2)
3) 54: Ciro Immobile (Lazio, 27 gola x 2)
3) 54: Robert Lewandowski (Bayern, 27 gola x 2)
5) 50: Harry Kane (Tottenham, 25 gola x 2)
5) 50: Edinson Cavani (Paris Saint-Germain, 25 gola x 2)
7) 49,5: Jonas (Benfica, 33 gola x 1.5)
8) 48: Mauro Icardi (Inter, 24 gol x 2)
9) 46: Cristiano Ronaldo (Real Madrid, 23 gola x 2)
9) 46: Luis Suárez (Barcelona, 23 goal x 2)

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

To Top