Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

Salt Bae feston me Argjentinën, premtimi që i ka bërë presidentit të Federatës

Gjatë festimeve të Argjentinës pas shpalljes kampione e Botës për herë të tretë në histori, në fushën e stadiumit Lusail nuk ishin vetëm lojtarët dhe anëtarët e stafit bardhekaltër. Në fakt, ra në sy edhe prania e Salt Bae, kushinieri i famshëm turk, si dhe një personazh i vërtetë social me afro 50 milionë ndjekës në Instagram.

Themeluesi i zinxhirit të restoranteve Nusret ka publikuar foto dhe video me kupën në dorë, madje duke e kafshuar medaljen e artë. Ai festoi bashkë me emra të tillë si Di Maria, Dybala e Lionel Messi.

Në fakt, jo të gjithë e pritën mirë praninë e tij gjatë festimeve të Argjentinës. Për turkun ka pasur kritika të shumta. Përmbajtja e mesazheve varjon nga “Nuk mund ta prekësh filxhanin” deri tek “Nuk duhet të jesh në fushë”.

Lejimi në fushë i Nusret Gokçes (ky është emri i tij i vërtetë), është diçka e palejueshme, duke marrë parasysh protokollet e rrepta të FIFA-s. Gjithçka buron nga një premtim i bërë nga Salt Bae në një intervistë për “Clarin”, ku deklaronte se i kishte bërë një premtim presidentit të Federatës së Futbollit, Chiqui Tapia: “Nëse Argjentina do të ishte kampione, të gjithë pjesëtarët e ekipit do të jenë mysafirët e mi. Të gjithë, pa pagesë”. Hyrja në fushë dhe mundësia për të ngritur kupën ishte një lloj falënderimi nga Federata.

 

 

Lajme të tjera

Futboll

Skuadra e Mechelen, e drejtuar nga Besnik Hasi, rikthehet tek fitorja në kampionat belg në play off-in e grupit të Conference League. Pas humbjes...

Futboll

Fernando Santos nuk është më trajner i Beshiktashit, ka bërë të ditur klubi nga Stambolli këtë të shtunë. Vendimi u mor pas barazimit (1-1)...

La Liga

Që kur Xavi Hernandez njoftoi se do të largohej nga Barcelona në fund të sezonit, gjërat kanë filluar të shkojnë më mirë te “Blaugrana”....

Kosovë

Gafë e pafalshme e Arijanet Muric në Premier League. Portieri titullar i Kosovës, pjesë e Burnleyt në kampionatin më të bukur në botë, i...