Connect with us

Hi, what are you looking for?

Europë

“Segunda ndiqet më shumë se Juve-Bayern! Superliga, tepër e rrezikshme”

Javier Tebas vazhdon të mbetet i palëkundur në idenë e tij kundër krijimit të Superligës Europiane. Kreu i La Liga-s spanjollë ka folur rreth projektit që kundërshtohet me forcë nga UEFA dhe shumica e tifozëve, duke mos kursyer sulmin ndaj Realit, Barcelonës dhe Juventusit, klube që nuk kanë hequr dorë nga krijimi i kompeticionit të ri.

Nuk është e vërtetë që të rinjtë po largohen nga futbolli, realisht po ndodh e kundërta. Konceptimi i Superligës është i rrezikshëm për futbollin, sepse me krijimin e këtij turneu do humbiste thelbi i kësaj loje. Superliga do rrënonte kampionatet kombëtare dhe qindra mijëra vende pune të lidhura me to.

Po ju jap një shembull: në Spanjë kampionatet kombëtare ndiqen më shumë se ndeshjet e fazës së grupeve në Champions League. Njerëzit preferojnë të shohin më shumë një sfidë të Segunda Divizion se një përballje Juventus-Bayern Munchen”, deklaroi presidenti i La Liga-s.

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Kroacia do të jetë kundërshtari i radhës për Shqipërinë në Grupin B të Euro2024. Skuadra kuqezi vjen pas humbjes me Italinë, por pa humbur...

Euro 2024

Nedim Bajrami hyri në historinë e Kampionatit Evropian me golin e shënuar ndaj Italisë, në ndeshjen debutuese të Shqipërisë në eventin e futbollit që...