Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Selfie pranë Pele në funeral, Infantino kritikohet në rrjetet sociale

Nuk ka munguar indinjata në rrjetet sociale, nga ana e tifozëve brazilianë por edhe të apasionuarve të tjerë të futbollit, për sjelljen e Presidentit të Fifa-s, Gianni Infantino që zbarkoi në Brazil për ti bërë homazhe Pele gjatë ceremonisë funebre në stadiumin Vila Belmiro të Santosit.

Numri një i organizmit botëror të futbollit, ishte ndër të parët që mori pjesë në homazhe, edhe pse gjatë qëndrimit të tij në stadium, u vunë re dhe u kritikuan, disa sjellje që sipas shumëkujt treguan mungesë respekti për momentin. Infantino bëri selfie me disa nga personat prezentë vetëm pak metra larg arkivolit të kampionit brazilian, përveç një serie të gjatë intervistash në zonën ku ishte ekspozuar trupi i Pele.

Vizita e tij në Brazil gjithsesi ishte për Presidentin e Fifa-s edhe rasti për tju bërë një propozim 200 federatave futbollistike kombëtare ekzistuese me Infantinon që deklaroi, “Do të doja që çdo vend t’i vërë një stadiumi emrin e Pele në kujtim të tij. Besoj se do të ishte një homazh i madh dhe i denjë për njeriun që ishte në gjendje të transformonte sportin tonë në një pasion të madh në nivel planetar. Në këtë mënyrë edhe brezat e ardhshëm do të dinë se çfarë ka përfaqësuar Pele për futbollin”. – deklaroi Infantino. Gjithsesi edhe ky propozim kaloi në plan të dytë, i eklipsuar nga kritikat për fotot e bëra shumë pranë arkivolit të O’Rey.

Lajme të tjera

Euro 2024

Pak ditë na ndajnë nga fillimi i Kampionatit Europian, Gjermani 2024 dhe tashmë kanë nisur llogaritë e grupeve përkatëse. Shqipëria ndodhet në Grupin B...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...

Euro 2024

Gjashtë muaj në Serie A ishin të mjaftueshme për të bindur Interin për të firmosur me Kristjan Asllanin. Organizatori kuqezi spikati e skuadrën e...

Euro 2024

Kylian Mbappe pritet që këtë verë të udhëheqë Francën në Euro 2024, me “Gjelat” që janë ndër kombëtaret pretendente për t’i shkuar turneut deri...