Serie B

Seria B ul siparin/ Monza e Berlusconit përfundon në play off, ja skuadrat që ngjiten në A

Seria B italiane ka ulur siparin e sezonit 2021-2022, teksa Lecce dhe Cremonese janë ato që kanë siguruar ngjitjen direkt në elitën e futbollit Italian, falë fitoreve që kanë marrë në javën e fundit, përkatësisht 1-0 ndaj Pordenones dhe 1-2 ndaj Comos.

Leccëe e Kastriot Dermakut ka bërë një sezon mjaft të mirë dhe kishte në dorë fatin e saj, teksa ndaj Pordenones së vendit të fundit, i mjaftoi vetëm një gol për t’u shpallur kampione në Serinë B dhe siguruar rikthimin në elitën e futbollit Italian, ku mungon që prej 2020-ës.

Një dopietë e Di Carmines zhvlerësoi golin e shqiptarit Kabashi në sfidën Como-Cremonese, teksa këta të fundit siguruan gjithashtu ngjitjen direkt në Serinë A, duke përfituar maksimalisht nga humbja e Monzës së Berlusconit.

Këta të fundit kishin nevojë për një fitore ndaj Perugias, për të siguruar ngjitjen direkt, por u mposhtën 1-0 dhe tani do të duhet të luajnë në Play Off bashkë me Pisën, Brescian, Ascolin, Beneventon dhe vetë Perugian.

Plot 6 skuadra do të garojnë me njëra-tjetrën për një vend në elitën e futbollit Italian, me fazën Play Off që do të vijojë gjatë muajit maj.

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

La Liga 2022/2023

PWDLGFGADifPts
1Real Sociedad
0
0
0
0
0
0
0
0
2Elche
0
0
0
0
0
0
0
0
3Celta de Vigo
0
0
0
0
0
0
0
0
4Cadiz
0
0
0
0
0
0
0
0
5Rayo Vallecano
0
0
0
0
0
0
0
0
6Real Madrid
0
0
0
0
0
0
0
0
7Villarreal
0
0
0
0
0
0
0
0
8Barcelona
0
0
0
0
0
0
0
0
9Atletico Madrid
0
0
0
0
0
0
0
0
10Sevilla
0
0
0
0
0
0
0
0
11Mallorca
0
0
0
0
0
0
0
0
12Almeria
0
0
0
0
0
0
0
0
13Valencia
0
0
0
0
0
0
0
0
14Athletic Club
0
0
0
0
0
0
0
0
15Espanyol
0
0
0
0
0
0
0
0
16Real Betis
0
0
0
0
0
0
0
0
17Getafe
0
0
0
0
0
0
0
0
18Real Valladolid
0
0
0
0
0
0
0
0
19Osasuna
0
0
0
0
0
0
0
0
20Girona
0
0
0
0
0
0
0
0


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency