Connect with us

Hi, what are you looking for?

Lajme

SHBA e bëjnë dramë mbeten jashtë Botërorit, kualifikohet Panamaja

Mbrëmje zhgënjyese për Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Humbja në transfertë me shifrat 2-1 ndaj Trinidad e Tobacos rezultoi fatale për skuadrën e trajnerit Bruce Arena. Amerikanët u renditën në vendin e 5-t të grupit të Concacaf, duke humbur mundësinë për të marrë pjesë edhe në fazën Play-off. Një dështim i madh ky për Shtetet e Bashkuara që mbeten për herë të parë jashtë një Kupe Bote që nga viti 1986. Goli i yllit të Dortmundit Pulisic ishte i pamjatueshëm për miqtë.

Nga humbja e Amerikës përfitoi padiskutim Panamaja por edhe Hondurasi. Përfaqësuesja nga Amerika Qëndrore mposhti 2-1 Kosta Rican në ndeshjen e fundit duke siguruar biletën direkte për në Rusi si e treta e grupit. Panamaja u kualifikua për herë të parë në historinë e saj në një Kupë Bote. Në Play-off shkoi Hondurasi që përfitoi gjithashtu nga hapi fals i amerikanëve dhe nga mirësia e Meksikës që e kualifikuar nuk prishi planet e vendasve të cilët falë fitores 3-2 tashmë do të luajnë një përballje direkte, vajtje-ardhje me Australinë për të marrë pjesë në Rusi 2018.

Lajme të tjera

Kategoria Superiore

Big Brother Mania edhe në mbrëmjen gala “Më të mirët 2022”, që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, dhe që po transmetohet në SportNews, teksa...

Segunda Division

Myrto Uzuni rikthehet vrullshëm. Pas dy ndeshjes mungesë për shkak dëmtimi, sulmuesi i Kombëtares Shqiptare është rikthyer titullar në sfidën Granada-Andorra dhe ka shënuar...

Kategoria Superiore

Supersport lajmëroi një javë më parë se Partizani e ka gjetur pasuesin e Xhuljano Skukës. Të kuqtë kishin shënjestruar sulmuesin e Trepca 89′, Christian...

Futboll

Dani Alves ndodhet në qeli prej 20 janarit. Futbollist me më shumë trofe në historinë e futbollit, u dënua për përdhunimin e një vajze...