Analizë

Shitja e emrit të stadiumit, dyfishohen të ardhurat brenda 5 viteve

Të ardhurat në futboll janë rritur ndjeshëm në dekadën e fundit falë zhvillimit të marketingut në tregje të paeksploruara më parë, sikurse është ai kinez. Për rrjedhojë janë janë shumëfishuar edhe vlerat e “yjeve” të futbollit, që kanë ndikim të drejtpërdrejtë në imazhin e klubeve. Por jo vetëm. Brenda 5 viteve të fundit janë dyfishuar edhe kontratat e shitjes së të drejtave të emrit të stadiumeve.

Nëse Manchester United do të vendoste të shiste “naming rights” (të drejtat e emrit) të “Old Trafford”, klubi mund të fitonte mbi 26 milionë sterlina në sezon (29.5 milionë euro).

Këto janë rezultatet e një studimi të publikuara nga kompania e shërbimeve financiare “Duff & Phelps” mbi vlerën e “naming rights” të stadiumeve të Premier League në fillim të vitit 2018. Një treg, që sipas analizave, është rritur me 80% midis viteve 2013-2017.

“Naming rights”, janë të drejtat që lidhen me emërtimin e një pasurie të paluajtshme (stadiumi në rastin konkret) nga një kompani. Sipas raportit të fundit të Club Licensing Benchmarking Report, i publikuar nga UEFA në janar, një në katër stadiume në Europë ka shitur të drejtat e emrit të stadiumit (duke marrë në konsideratë 16 kampionatet kryesore).

Bundesliga është shembulli më i mirë me 14 stadiume, e ndjekur nga Holanda (Eredivisie) me 9 dhe Anglia (Premier League) me 8. Italia (Serie A), Spanja (La Liga), Zvicra (Super League) dhe Skocia (Scottish Premier League) ndajnë të gjitha vendin e 9-të.

Sipas studimit të “Duff & Phelps”, të cilët analizuan vlerat potenciale të “naming rights” në sezon për stadiumet e Premier League, në Angli, gjashtë klubet e para ndajnë rreth 77% të tortës. Nga 26.2 milionë stërlina që fiton “Old Trafford” në 11.1 milionë për “Anfield Road”, duke kaluar në 19.1 milionë sterlina në “Etihad Stadium” (të drejtat e emrit iu shitën për 40 milionë sterlina në sezon për 10 vite, në vitin 2011).

Në total, vlera e “naming rights” për gjithë 20 klubet e Premier League shkon në 135.6 milionë sterlina, e cila është thuajse dyfishuar krahasuar me 74.6 milionë sterlina në vitin 2013.

Stadiumi i Chelsea, “Stamford Bridge” sjell të ardhura prej 17.7 milionë sterlina, 15.5 milionë stadiumi i Tottenhamit, “White Hart Lane” dhe 15.3 milionë sterlina “Emirates Stadium” i Arsenal. Është e lehtë të nxjerrësh në pah stadiumet e tre qyteteve që kanë të ardhurat më të mëdha në Angli .

Në Londër, Manchester dhe Liverpool gjenden 10 nga 20 stadiumet e Premier League-s, vlerave e të cilave arrin 84% të totalit. Në pjesën e mbetur kryeson Stoke City me 16%, në të cilin “bet365 Stadium” vlen 6.3 milionë sterlina.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency