Connect with us

Hi, what are you looking for?

Angli

Shitja e Liverpool, në garë investitorë nga Arabia Saudite dhe Katari

Ditët e fundit në mediat angleze bëri bujë vendimi i pronarëve amerikan për të shitur klubin e Liverpool.  Interesimi për të blerë një klub legjendë nuk ka munguar dhe së fundmi sipas “Daliy Mail” në skenë kanë dalën investitorë nga Lindja e mesme të cilët po përpiqen të bëhen protagonistë në botën e futbollit.

“Daily Mail” bën të ditur se janë zhvilluar diskutime me një grupi nga Arabia Saudite dhe një tjetër nga Katari, të cilët kanë kontaktuar Majk Gordon, personin përgjegjës për shitjen e Liverpulit, rreth mundësisë për të blerë këtë klub që vlerësohet rreth 4 miliard paund

Grupet që kanë shprehur interes janë privatë dhe nuk kanë asnjë lidhje me familjen mbretërore të dy vendeve. Megjithatë interes për të blerë Liverpool kanë shfaqur edhe nga Amerika por edhe një miliarder nga India, Mukesh Ambanin.

Por sipas të gjitha gjasave mundësitë më të mëdha për të blerë Liverpool mund të kenë investitorët nga Amerika dhe Lindja e mesme që janë të gatshëm të bëjnë çdo gjë.

Liverpool është një nga klubet më të mëdha në Angli pasi ka fituar 19 tituj  kampion dhe në Europë “të kuqtë” mbajnë lart emrin e skuadrave angleze me 6 Champions League.

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...