Volleyball

Shkodra dhe e gjithë Shqipëria vajton humbjen e legjendës së rrjetës, Ali Bushati

Lajm i trishtë nga Shkodra mëngjesin e kësaj të shtunë. Legjenda e volejbollit shkodran dhe atij shqiptar, Ali Bushati, ka ndërruar jetë në moshën 78- vjeçare për shkak të një sëmundjeje të rëndë, nga e cila vuante prej gati një muaji. I shtruar në Spitalin Rajonal Shkodër, me shpresën e përmirësimit të shëndetit të tij, ai mbylli sytë përgjithmonë, por duke lënë gjurmë të pashlyeshme si një sportist elitar.

Ali Bushati ka lindur mëë 24 tetor 1942 në Shkodër dhe zgodhi në rininë e tij të merrej me volejboll, sport me të cilin ka bëre emër dhe për të cilin e ka njohur e gjithë Shqipëria si një nga volejbollistët më të talëntuar të saj.

Bushati ka zhvilluar rreth 60 ndeshje ndërkombëtare (25 me ekipin përfaqësues). Për 7 vjet Vllaznia e Ali Bushatit (trajner-lojtar), Franc Jakovës (trajner) Tonin Fistanit, Sandër Palokës, Viktor Jubanit, Mark Grimcit, Xhelal Haxhit, Bato Lashovës etj., rivalizojnë për titull me Dinamon.

Kjo e fundit e huazonte përherë në ndeshjet e Kupës së Kampioneve të Europës.

Bushati ka bërë epokë në volejbollin shkodran dhe mbetet figura më e madhe e këtij sporti në Shkodër. Ai është fokusuar dhe zgjedhur në 10 figurat më të mëdha të shekullit të njëzet . Njeriu i virtuozitetit të topit në rrjetë është futur në gjashtëshen shekullore të volejbollit shqiptar dhe renditet i katërti në Shqipëri pas Asllan Rusit, Dashamir Fagut dhe Petrit Murzakut.

Shpirti i lartë i garës, lufta e fortë sportive, egoja për fitore, vlerësimi maksimal për çdo ndeshje, lojtari me cilësi universale si shuter, pasues, organizator, njohës e veprues i shkëlqyer i bllokut, kanë qenë karakteristikat kryesore të tij, për të cilat është vlerësuar me këtë titull të lartë. I përjetshëm qoftë kujtimi yt, Ali Bushati!

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency