IPKO Superliga

Shpërthen festa në Drenas, Feronikeli fiton titullin kampion

IPKO Superliga e Kosovës ka ulur sot siparin, teksa titulli kampion ka shkuar në Drenas, me skuadrën e Feronikelit, që hapi shampanjën e festës pas fitores me rezultatin minimal 1-0 në “finalen” ndaj Prishtinës.

Kryeqytetasit e Josës dështojnë për të dytin vit radhazi të çojnë titullin kampion në Prishtinë, teksa si sezonin e kaluar që morën një barazim me vlerën e humbjes së titullit përballë Dritës që festoi, këtë herë u mposhtën 1-0 në stadiumin “Rexhep Rexhepi”.

Feronikeli mbyll kështu një sezon të nisur jo në mënyrën më të mirë të mundshme, pasi regjistroi disa barazime radhazi nën drejtimin e Sulejman Starovës në fillim, por më pas ia besoi drejtimin Zekerija Ramadanit dhe njohu suksese të njëpasnjëshme, që e katapultuan në krye të renditjes dhe bën që ta mbyllë sezonin në krye me 5 pikë më tepër se vendi i dytë.

Sa i përket ndeshjes së sotme ndaj Prishtinës, Feronikeli përdori një strategji mbrojtëse, ku mbyllte mirë hapësirat e kryeqytetasve dhe kundërsulmonte rrezikshëm, ndërsa nuk munguan as vonesat e lojës.

Megjithatë takimi u vendos në minutën e 75-të, kur ish futbollisti i Kukësit, Ylli Hoxha ekzekutoi një goditje dënimi nga e djathta e sulmit dhe topi kaloi mes disa lojtarëve, për t’u ndalur në rrjetën e portierit të Prishtinës, Visar Bekaj dhe për të bërë që të shpërthejë festa në stadiumin “Rexhep Rexhepi”.

Sa i përket mbijetesës, përveç KEK-ut dhe Lirisë, që do të zbresin një kategori më poshtë, do të jenë edhe Gjilani e Trepça ’89, ato të cilat do të luajnë Play Out-in për të tentuar të mbeten mes 14 më të mirave.

Gjilanasit e drejtuar nga Gentian Mezani humbën sot me rezultatin 2-1 në transfertën ndaj Ferizajt, ndonëse e mbyllën pjesën e parë në avantazh të një goli. Vlen të theksohet se Ferizaj kompletoi një mrekulli këtë fund sezoni, pas nën drejtimin e trajnerit Bylbyl Sokoli, arriti të regjistrojë 7 fitore radhazi, duke mbyllur sezonin në kuotën e 46 pikëve.

Trepça ’89 fitoi me rezultatin 4-0 në ndeshjen e saj përballë KEK-ut, por kjo nuk mjaftoi që të shmangte ndeshjen e Play Out-it, pasi edhe dy rivalët e saj në këtë garë, Drenica e Ballkani arritën të fitojnë ndeshjet përkatëse, konkretisht 1-3 ndaj Lirisë së Prizrenit dhe 2-0 ndaj Dritës.

Sfida tjetër e ditës së sotme dhe ndoshta me më pak rëndësi sa i përket renditjes finale, ishte ajo mes Flamurtarit të Prishtinës dhe Llapit të Podujevës, që u fitua nga kuqezinjtë me rezultatin 3-2, pas një 90-minutëshi spektakolar.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency