Connect with us

Hi, what are you looking for?

Lajme

Shpërthen ish-tenisti ukrainas: Kafshë, ushtri klounësh!

Ish-tenisti ukrainas, Aleksandër Dolgopolov, numri 12 në botë në renditjen ATP në vitin 2012, publikoi një mesazh të ashpër në llogarinë e tij në Twitter, shoqëruar me pamjet e një shpërthimi të dyshuar të një “bompë vakuumi”, e përdorur nga ushtria ruse në luftën me Uktainën.

“Thjesht për të kuptuar nivelin e panikut të armikut tonë. Plotësisht i padobishëm në terren. Super ushtri klounësh. Kjo është një bombë vakuumi e ndaluar, nëse jeni të interesuar. Putin nuk mund ta kuptojë se ai nuk mund ta fitojë këtë luftë përveçse me shkatërrim të plotë bërthamor. E gjithë bota e urren Rusinë tani. Kafshët!”

Bomba me vakuum e përmendur nga Dolgopolov, e quajtur edhe bombë termobarike, përbëhet nga shpërthimi i një ngarkese të parë të një gazi (ose karburanti) që përzihet me oksigjenin në atmosferë, e ndjekur nga një shpërthim i dytë që konsumon me shpejtësi oksigjenin duke krijuar një vakum dhe një shpërthim me temperaturë të lartë që mund të shkaktojë vdekje nga mbytja. Është një lloj arme e ndaluar nga Konventa e Gjenevës.

Lajme të tjera

Futboll

Skuadra e Mechelen, e drejtuar nga Besnik Hasi, rikthehet tek fitorja në kampionat belg në play off-in e grupit të Conference League. Pas humbjes...

Premier League

Armando Broja mund të përdoret nga Chelsea për të balancuar financat, duke u nxjerrë në shitje. Blutë kanë shpenzuar shuma marramendëse në sesionet e...

La Liga

Që kur Xavi Hernandez njoftoi se do të largohej nga Barcelona në fund të sezonit, gjërat kanë filluar të shkojnë më mirë te “Blaugrana”....

Futboll

Fernando Santos nuk është më trajner i Beshiktashit, ka bërë të ditur klubi nga Stambolli këtë të shtunë. Vendimi u mor pas barazimit (1-1)...