Formula 1

Shpërthimi i Leclerc shkak për largimin e Vettel, zbulohet e ardhmja e pilotit gjerman?

Ditën e djeshme Sebastian Vettel dhe Ferrari njoftuan fundin e “dashurisë” së tyre, me pilotin gjerman që do të largohet nga skuadra italiane në fund të këtij viti, kohë kur i përfundon edhe kontrata e bashkëpunimit.

I ardhur në skuadrën italiane për të rikthyer titullin e munguar prej vitesh, Vettel nuk ia doli të bëjë këtë në 5 sezone me makinën Ferrari, herë për shkak të dominimit të Mercedes dhe herë për gabime të vetë gjermanit, që shpesh ka treguar se nuk e përballon presionin e madh pas shpine.

Vetë 4 herë kampioni i botës nuk pranoi të japë shumë detaje në lidhje me arsyet që dështuan negociatat për rinovimin e kontratës, por në fjalët e tij tha se disa gjëra që kanë ndodhur muajt e fundit, kanë bërë që palët të reflektojnë dhe të vendosin ndërprerjen e bashkëpunimit.

Në Itali janë të sigurt që pas dështimit të rinovimit të Vettel,fshihet pikërisht shpërthimi i francezit Leclerc, të cilit edhe vitin e kaluar drejtuesit “i kanë ngrënë hakun”, duke i diktuar strategji që favorizonin pilotin gjerman.

Megjithatë duket se te Ferrari këtë sezon kanë vendosur t’i japin prioritet pikërisht pilotit nga Monaco, Charles Leclerc dhe për këtë arsye, Vettel ka vendosur të mos rinovojë, pasi nuk do të mund të mësohej dot me një rol dytësor në skuadrën italiane.

Shumë pikëpyetje ka edhe mbi të ardhmen e gjermanit, që pas 4 titujsh kampionë radhazi dhe 5 sezonesh si lider te Ferrari, vështirë se do të pranojë të bëjë pilotin e dytë në ndonjë skuadër tjetër si Mercedes dhe Red Bull, ku prioriteti është mbi Hamilton e Verstappen.

Nga ana tjetër edhe firma për skuadra të tjera do të ishte e vështirë për t’u menduar, pasi përveç Ferrarit, Red Bull dhe Mercedes, të tjerat vështirë se do të jenë të afta të garojnë për titullin kampion, ndaj një pilot i rangut të Vettel nuk do të pranonte të kënaqej vetëm me pjesëmarrjen.

Në Gjermani pretendojnë që piloti mund të firmosë me Racing Point, që prej fillimit të vitit 2021 do të garojë nën emrin Aston Martin dhe ka planifikuar një rikthim të bujshëm, me një makinë konkurruese që do të synojë trofe.

Gjithsesi deri në fund të vitit ka ende edhe shumë kohë, e mbi të gjitha erdhe një sezon për t’u luajtur, ku Vettel do të provojë të lërë gjurmë te Ferrari, gjë të cilën nuk arriti ta bëjë për 5 sezonet e parë.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency