Uncategorized

Shqipëria fiton me Irlandën, Bullgaria kundërshtarja e radhës

Shqipëria e minifutbollit amator gjen më në fund fitoren në sfidën e tretë të Grupit C të Kampionatit Europian që po zhvillohet në Ukrainë. Kuqezinjtë mposhtën 2-0 Irlandën, që sikurse Shqipëria nuk kishte marrë asnjë pikë në dy përballjet e mëparshme.

Rigers Dushku, ish-futbollist i Flamurtarit, shënoi golin e parë që në minutën e katërt, duke e lënë të palëvizur portierin kundërshtar.

Në fund të pjesës së parë Shima realizoi golin e dytë dhe të qetësisë për kuqezinjtë, që gjatë fraksionit të dytë thjesht u mjaftuan me administrimin e rezultatit, për të marrë pikët e para në grup.

Në takimin e fundit Shqipëria do të përballet me Bullgarinë, ku do të synojë fitoren e dytë, që do t’i shërbente për të parakaluar pikërisht skuadrën ballkanase, që mban vendin e tretë me një fitore, një barazim dhe një humbje.

 

To Top