Bundesliga

Shtanget Dortmundi, Bayerni bën gjithçka vetë, Hamburgu thuajse i pashpresë

Në javën e parafundit të Bundesligës, Bayerni nuk ka ndërmend të ulë ritmin, teksa ka mposhtur Kolnin me rezultatin 1-3 në transfertë. Të dy skuadrat luanin pa objektiv sot, pasi bavarezët kanë siguruar titullin kampion, ndërsa Kolni ka siguruar vendin e fundit dhe njëkohësisht rënien në Bundesligën e dytë.

Gjithsesi në ‘RheinEnergieStadion’, skuadra e Henckesit bëri gjithçka vetë, pasi në pjesën e parë Sule shënoi në portën e Ulreich, duke i dhënë avantazhin vendasve, ndërsa në 45-minutëshin e dytë shënuan James Rodrigues, Lewandowski dhe Tolisso, duke përmbysur rezultatin.

Hamburgu është me një këmbë në Bundesligën e dytë, pasi në transfertën e sotme ndaj Eintrachtit të Frankfurtit u mposht me rezultatin 3-0. Kur ka mbetur vetëm një takim për t’u luajtur, e vetmja shpresë e Hamburgut është që të sigurojë Play Off-in e qëndrimit, por duket gati e pamundur që Wolfsburg të gabojë ndaj Kolnit në javën e fundit.

Borusia e Dortmundit zhgënjeu në shtëpi ndaj Mainzit, ku u mposht me rezultatin 1-2, por kundërshtarët e saj për nëj vend në zonën Champions, Hoffenhaim dhe Leverkusen nuk arritën të përfitojnë. Nga ana tjetër, Schalke mposhti 1-2 Augsburgun në transfertë, ndërsa Leipzig triumfoi 4-1 ndaj Wolfsburgut.

To Top