Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kombëtare

Shuhet Just Fontaine, rekordmeni i Kupës së Botës

Bota e Futbollit qan humbjen e Just Fontaine. Emri i tij është i lidhur sot e kësaj dite me rekordin e golave të realizuar në një edicion të vetëm të Botërorit.

Ai shënoi 13 gola në 6 ndeshje me kombëtaren franceze. Ishte viti 1958 dhe në Kupën e Botës në Suedi triumfoi Brazili i Pele, i cili ishte vetëm 18 vjeç.

Lexo edhe:

I lindur në Marok në vitin 1933, Fontaine fitoi 3 kampionate me Stade Reims. Ai u tërhoq nga futbolli në moshën 29-vjeçare për shkak të një dëmtimi të rëndë.

Si trajner u ul në stolin e PSG që nga 1973 deri në 1976. Fontaine ishte trajner i kombëtares së Marokut nga 1979 në 1981, teksa drejtoi dhe kombëtaren franceze, por vetëm me rastin e dy miqësoreve.

Lajme të tjera

Bundesliga 2

Futbolli gjerman edhe një herë vertetoi se është i çudive të mëdha apo i dramave të sekondave të fundit. Tifozët e skuadrës së njohur...

Gossip

Vajza e Pep Guardiolës, Maria Guardiola duket ‘e fiksuar’ me futbollistët, teksa pas një romance me fantazistin anglez Delle Ali, u përfol për një...

Bundesliga

Çmenduri në Bundesliga 2, kampionat ku fati i zi vijon të ndjekë Hamburgun. Skuadra historike gjermane, fitoi 0-1 në Sandhauesen dhe ishte shumë afër...

Bundesliga

Joshua Kimmich e shijoi në maksimum titullin e fundit kampion. Bayern Munchen ia doli të siguronte trofeun më të rëndësishëm në Gjermani për të...