Connect with us

Hi, what are you looking for?

Itali

Shuplaka e Dybalës: Juventusi mashtroi për pagat

Shuplaka e Dybalës
Shuplaka e Dybalës

Dënimi me heqjen e 15 pikëve nga renditja e sezonit aktual, për mashtrim me bilancet, mund të mos jetë i vetmi për Juventusin. Klubi aktualisht po përballet me një tjetër stuhi, pas “Calciopolit” të 2006-ës, kur u dërgua në Serinë B.

Bardhezinjtë po hetohen për mashtrim me pagat në kohën e pandemisë. Atëherë në klub njoftuan se lojtarët kanë vendosur të heqin dorë nga 4 paga mujore, në formë solidariteti me situatën. Por e vërteta rezultoi ndryshe.

Nga të gjithë komunikimet mes futbollistëve, rezulton se ata në të vërtetë kanë hequr dorë nga vetëm një pagë mujore dhe jo 4 siç u tha në komunikatën e klubit, që bëri gjithçka për të “fshirë” nga bilanci rreth 96 milionë euro.

Shuplaka e Dybalës

Shuplakën e radhës bardhezinjve ua ka dhënë një ish si Paulo Dybala, që verën e kaluar la Juventusin, për t’u transferuar te Roma e Mourinhos, pasi torinezët nuk i ofruan rinovimin e kontratës.

Sulmuesi argjentinas ka deklaruar se në marrëveshjen e firmosur nuk janë pasqyruar të gjitha pikat e rëna dakord dhe ka sqaruar e në të vërtetë ata kanë hequr dorë nga vetëm një pagë mujore.

Lexo edhe:

“Na kërkuan të heqim dorë nga 4 paga mujore dhe u befasuam, pasi ishin shumë. Pjesa më e madhe e futbollistëve thanë menjëherë jo, duke mbajtur qëndrim të prerë. Më pas na garantuan se tre prej këtyre 4 pagave, do të na kalonin me siguri në sezonin pasardhës. Në të vërtetë ne hoqëm dorë nga vetëm një pagë mujore, por në marrëveshje u shkrua 4”, rrëfen Dybala.

Çfarë pritet të ndodhë

Ndërkohë që Juventusi po përgatitet për të apeluar dënimin e parë me heqjen e 15 pikëve, organi i prokurorisë pranë Federatës Italiane të Futbollit po heton çështjen e dytë, atë të mashtrimit me pagat.

Gjithçka është e hapur dhe është e vështirë të bëhet një parashikim se çfarë rrezikojnë në të vërtetë bardhezinjtë. Megjithatë specialistët besojnë se do të ketë një tjetër heqje pikësh, që do të komplikonte totalisht sezonin e Juventusit.

Objektivi i vetëm i mbetur për skuadrën e Allegrit, është ai i një vendi në zonën Champions, që do të sillte sadopak frymëmarrje për financat e klubit. Një dështim aty, do të ndikonte jo pak në ecurinë e skuadrës edhe në 2-3 sezonet e ardhshme.

Lajme të tjera

Spanjë

Lajme të mira te Real Madrid. Në seancën e fundit stërvitore, organikës së trajnerit Carlo Ancelotti-t i është bashkuar edhe Vinicius Jr. Lexo edhe:...

Serie A

Rinovimi i Denzel Dumfries me Interin komplikohet ndjeshëm, teksa palët duket se po shkojnë drejt një divorci në fund të sezonit. Kontrata e holandezit...

Euro 2024

Pasi mësoi kundërshtarët e fazës në grupe të Euro 2024, aty ku do të përballet me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë në Grupin B, Shqipëria...

Premier League

United mposhti 2-1 Chelsean në “Old Trafford”, në një sfidë të hapur dhe të mbushur plot raste. Skocezi Scott McTominay ishte heroi i vendasve...