Formula 1

Si i ati dhe i biri, Mick Schumacher pilot rezervë te Ferrarit

A do të ketë sërish një Schumacher në timonit e një Ferrari në Formula 1? Djali i legjendës Michael Schumacher, Mick do të jetë një nga pilotët rezervë të ekipit Maranellso në sezonin 2022 të Formula 1, si dhe do të konkurrojë me Haas. Njoftimi u bë nga drejtori i skuderisë italiane, Mattia Binotto:

“Nuk duhet të harrojmë se ai tashmë është një pilot i Ferrarit: është pjesë e akademisë sonë të pilotëve dhe, siç e përsërisim, kjo akademi ekziston për të identifikuar pilotët e ardhshëm të Ferrarit. Nëse jeni pjesë e saj dhe jeni të suksesshëm, me siguri do të keni mundësi”.

Binotto dhe Ferrari po fokusohen tek rritja Mick, i cili këtë vit e mbylli Botërorin në vendin e 19-të dhe pa pikë, por në timonin e një makine Haas jo fort të besueshme: “Ai bëri mirë dhe pati përparime, jo ​​vetëm në konsistencë por edhe në shpejtësi”, – shpjegoi Binotto.

Mick, i cili do të mbushë 23 vjeç më 22 mars, do të marrë rolin e pilotit rezervë dhe për këtë arsye, nëse një nga dy drejtuesit kryesorë të ekipit të lëndohet, do të jetë pikërisht djali i legjendës që do ta zëvendësojë gjatë 23 Çmimeve të Mëdha të sezonit të ardhshëm.

Të Fundit

Ligue 1 2021/2022

PWDLGFGADifPts
1PSG
37
25
8
4
85
36
+49
83
2Monaco
37
20
8
9
63
38
+25
68
3Olympique Marseille
37
20
8
9
59
38
+21
68
4Rennes
37
20
5
12
80
38
+42
65
5Strasbourg
37
17
12
8
60
39
+21
63
6Nice
37
19
7
11
49
34
+15
63
7Lens
37
17
10
10
60
46
+14
61
8Olympique Lyonnais
37
16
11
10
64
50
+14
58
9Nantes
37
15
9
13
54
47
+7
54
10Lille
37
14
12
11
46
46
0
54
11Brest
37
13
9
15
47
53
-6
48
12Reims
37
11
13
13
41
41
0
46
13Montpellier
37
12
7
18
49
59
-10
43
14Angers SCO
37
9
11
17
42
55
-13
38
15Troyes
37
9
10
18
36
52
-16
37
16Clermont
37
9
9
19
37
67
-30
36
17Lorient
37
8
11
18
34
62
-28
35
18Metz
37
6
13
18
35
64
-29
31
19Saint-Etienne
37
7
10
20
41
76
-35
31
20Bordeaux
37
5
13
19
48
89
-41
28


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency