Futboll

Si i shpëtoi vdekjes nga nga tuberkulozi Thiago Silva

Thiago Silva ishte vetëm 21 vjeç kur luante te Dinamo Moskës dhe zbuloi se ishte sëmurë nga tuberkulozi. Ishte viti 2005 dhe karriera e mbrojtësit brazilian  ishte gati për të marrë hov por një e papritur e detyroi të rrinte i qetë për një vit. Sëmundja e tuberkulozit kishte përparuar shumë, aq sa mjekët madje menduan të hiqnin një pjesë të mushkërive të tij për t’i siguruar mbijetesën. Por nëna e tij, Angela, dhe bashkëshortja Isabelle, e bindën mbrojtësin që të refuzonte, pasi një operacion i tillë do të thoshte lamtumirë karrierë.

Thiago Silva, para se të transportohej në spital, kishte ethe të forta, kollë dhe djersitje. Meqenëse nuk ishte një rast gripi, ai u dërgua me urgjencë në klinikë, ku mjekët zhvilluan një seri testesh për të përcaktuar se çfarë I shkaktonte këto simptoma. Mjekët e Dinamos së Moskës ishin befasuar që braziliani i ri u lodhej kaq shpejt. Ata u shtangën kur mësuan se ai vuante nga tuberkulozi dhe madje ishte prekur nga sëmundja gjashtë muaj para se ta zbulonin. Mjekët i kishin thënë se nëse do të qëndronte edhe dy javë në atë gjendje, do të kishte ndërruar jetë. Një mrekulli e vërtetë për Thiago Silvan, i cili ka bërë një karrierë mbresëlënëse dhe në moshën 36 vjeç mbetet një nga lojtarët më të mirë në rolin e tij.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency