Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Skandali i trukimeve të ndeshjeve, nis hetimi ndaj klubit historik

Akuza për trukim ndeshjesh ndaj Benfikës dhe presidentit Rui Costa. Në futbollin portugez ka plasur një skandal në lidhje me “Shqiponjat e Lisbonës”, ndaj të cilëve është hapur një hetim zyrtar.

Të gjithë anëtarët e bordit drejtues nga viti 2016-2020, si edhe drejtuesit aktualë, do të jenë pjesë e një hetimi të zgjeruar. Mes tyre edhe Rui Costa, ish-mesfushori fantastik i Milanit, Fiorentinës, Benfikës dhe kombëtares luzitane.

50-vjeçari mori drejtimin e Benfikës në verën e vitit 2021, duke zëvendësuar në krye të klubit historik Luis Filipe Vieira, i cili dha dorëheqjen për shkak të akuzave për mashtrim dhe evazion fiskal.

Në hetimin aktual, dosja e prokurorëve është e mbushur me akuza për trukim ndeshjesh. Ndërkohë, rekordmenët e futbollit portugez (37 tituj) dhe dy herë kampionët e Europës, deklarojnë se janë të hapur për të bashkëpunuar me autoritetet kompetente.

Lajme të tjera

Euro 2024

Pak ditë na ndajnë nga fillimi i Kampionatit Europian, Gjermani 2024 dhe tashmë kanë nisur llogaritë e grupeve përkatëse. Shqipëria ndodhet në Grupin B...

Euro 2024

Gjashtë muaj në Serie A ishin të mjaftueshme për të bindur Interin për të firmosur me Kristjan Asllanin. Organizatori kuqezi spikati e skuadrën e...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...

Euro 2024

Kylian Mbappe pritet që këtë verë të udhëheqë Francën në Euro 2024, me “Gjelat” që janë ndër kombëtaret pretendente për t’i shkuar turneut deri...